22 Սեպտեմբեր 2012 - 06:20 AMT
ՀՀ անկախության 21-րդ տարեդարձի առթիվ նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ
Իմ ջերմագին բարեմաղթանքներն եմ հղում Ձեզ և հայ ժողովրդին սեպտեմբերի 21-ի ազգային տոնի առթիվ: Հայաստանը թևակոխում է իր անկախության 22-րդ տարին, ինչը նշանավորվում է մեր երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև ամուր ու տևական կապերով: Միացյալ Նահանգները հաստատակամորեն պատրաստ է աջակցել Հայաստանի շարունակական տնտեսական զարգացմանն ու ժողովրդավարացմանը և լիահույս է, որ առաջիկա տարիներին մեր սերտ գործընկերությունն առավել կընդլայնվի: Ժողովրդավարությունը, բարեկեցությունը և խաղաղությունը Ձեր երկրում խորացնելու մեր աշխատանքներից զատ՝ մեր համագործակցությունը ներառում է նաև համատեղ ջանքեր ընդդեմ համընդհանուր մարտահրավերների, և մենք խորապես արժեվորում ենք Հայաստանի մասնակցությունն անվտանգությանն ուղղված միջազգային առաքելություններին Աֆղանստանում ու Կոսովոյում, որտեղ քաջարի հայ զինվորները ծառայում են ՆԱՏՕ-ի առաքելություններում՝ ամերիկյան ուժերի հետ միասին:
Ամերիկան նաև մեծապես հարստացել է հայկական ծագում ունեցող ամերիկյան քաղաքացիների ներդրումների շնորհիվ և այսօր՝ այս տոնի առիթով, մենք միասին նշում ենք նաև մեր ժողովուրդների միջև եղած երկարամյա բարեկամական կապերը: Բոլոր ամերիկացիների անունից ես իմ սրտաբուխ շնորհավորանքներն եմ հղում այս կարևոր տոնի առթիվ»:

Президент США Барак Обама направил поздравительное послание Президенту Сержу Саргсяну по случаю двадцать первой годовщины независимости Армении
«Многоуважаемый господин Президент, примите мои самые теплые пожелания Вам и народу Армении в день национального праздника 21 сентября. Вот уже пошел отсчет двадцать второго года независимости Армения, и отношения между нашими двумя странами и народами прочны и долговечны. Соединенные Штаты твердо намерены поддерживать непрерывное экономическое развитие и демократизацию Армении, и укреплять тесное партнерство в долгосрочной перспективе. Помимо нашей деятельности по усилению демократии, процветания и мира в вашей стране, наше сотрудничество охватывает совместное реагирование на глобальные вызовы, и мы высоко ценим вклад Армении в международные усилия по обеспечению безопасности в Афганистане и Косово, где отважные армянские воины участвуют вместе с американскими войсками в миссиях НАТО», – говорится в послании.
По словам Обамы, Америку весьма обогатил вклад многочисленных граждан армянского происхождения, и в этот знаменательный день «мы рады давнишним узам дружбы между нашими народами». «От имени всех американцев я сердечно поздравляю вас с этим важным событием», – цитирует слова Обамы пресс-служба президента Армении.