ՀՀ անկախության 21-րդ տարեդարձի առթիվ նախագահ Սերժ Սարգսյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, հայտնում է նախագահի մամլո ծառայությունը:
«Մեծարգո՛ պարոն նախագահ,
Հայաստանի ազգային տոնի կապակցությամբ ուրախ եմ հղել Ձեզ և ողջ հայ ժողովրդին իմ բարեմաղթանքները՝ ցանկանալով երջանկություն, բարգավաճում և հաջողություն:
Հայաստանը կարող է հպարտ լինել անկախությունից ի վեր իր անցած ճանապարհով: Ձեր երկրին հաջողվել է առաջ ընթանալ ժողովրդավարության և բարգավաճման ուղով` միևնույն ժամանակ իր դիրքերն ամրապնդելով միջազգային ասպարեզում: Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև առանձնահատուկ հարաբերությունները խորապես խարսխված են պատմության մեջ և նշանավորվում են ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդների միջև բարեկամությամբ: Ես ցանկանում եմ շարունակել քսան տարի առաջ մեկնարկած առաքելությունը` ուղղված մեր երկու երկրների միջև առանց բացառության բոլոր բնագավառներում հագեցած և վստահելի հարաբերությունների կառուցմանը:
Օգտվում եմ նաև այս առիթից` ողջունելու համար Ձեր կամքն առ այն, որպեսզի հնարավոր լինի շարունակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը: Ֆրանսիան, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, ամենամեծ կարևորությունն է տալիս դրան: Ուրախ եմ, որ շուտով հյուրընկալելու եմ Ձեզ Փարիզում և որ առիթ կունենանք շարունակելու մեր քննարկումները: Խնդրում եմ ընդունել, մեծարգո պարոն նախագահ, ամենախորին հարգանքներիս հավաստիքը»:

Президент Франции Франсуа Оланд направил поздравительное послание президенту Армении Сержу Саргсяну по случаю двадцать первой годовщины независимости РА.
«Многоуважаемый господин Президент. По случаю национального праздника Армении рад направить Вам и всему армянскому народу свои искренние пожелания счастья, процветания и успехов. Армения может гордиться путем, пройденным ею после обретения независимости. Вашей стране удалось продвинуться вперед по пути демократии и процветания, в то же время, укрепляя свои позиции на международной арене», – говорится в послании.
По его словам, особые отношения между Францией и Арменией уходят корнями глубоко в историю и характеризуются дружбой между французским и армянским народами. «Я хочу продолжить миссию, начатую двадцать лет назад и направленную на налаживание насыщенных и доверительных отношений между нашими двумя странами во всех без исключения сферах», – цитирует слова Оланда пресс-служба президента Армении.
Одновременно Франсуа Оланд в своем послании отметил, что приветствует решимость Саргсяна продолжать переговорный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта. «Франция, как сопредседатель Минской группы, придает этому огромное значение», – подчеркнул он, добавив, что в рамках визита в Париж им представится возможность продолжить обсуждения.