15 Մարտ 2005 - 03:30 AMT
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԱՊՐԱՆՔԱՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՆԿԱՏՎՈՒՄ Է ՀՈՒՍԱԴՐՈՂ ԱՃ, ԳՏՆՈՒՄ Է ՀՀ-ՈՒՄ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԴԵՍՊԱՆԸ
2004 թվականի ցուցանիշների համաձայն` Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունում նկատվում է հուսադրող աճ: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հեյկե Ռենատե Փայչը, տեղեկացնում է «Ռեգնում» ռուսաստանյան լրատվական գործակալությունը: Նրա խոսքերով` դա երեւում է , նախ եւ առաջ, Գերմանիա հայկական արտահանման ծավալների կրկնապատկումով: Դեսպանը նաեւ նշել է Հայաստանի տնտեսությունում գերմանական ներդրումների խոստումնալից բնույթի մասին: «Ներկայումս մի շարք գերմանական ձեռնարկություններ ծանոթանում են Հայաստանում ավելի լայն գործունեություն ծավալելու հնարավորություններին: Միեւնույն ժամանակ, դրական ներդրումային կլիմայի համար նախադրյալների ստեղծումը թափանցիկ եւ բարենպաստ, ինչպես կարծում է ներդրողը, իրավական դրույթների միջոցով, վերջիվերջո Հայաստանի կառավարության առանձնաշնորհն է»,- ընդգծել է նա: Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով` 2004 թվականին Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 157 մլն դոլար, ինչը գերազանցել է 2003 թվականի ցուցանիշը 78 %-ով: Գերմանիայի հետ ապրանքաշրջանառության տեսակարար կշիռը Հայաստանի ընդհանուր արտաքին առեւտրի շրջանառությունում կազմել է 7,6%: Գերմանիայի հետ ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունում հայկական արտահանման բաժինը կազմել է 83 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը` 74 մլն դոլար: 2004 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ Հայաստանի պետ ռեգիստրում գերմանական կապիտալի մասնակցությամբ գրանցվել է 49 համատեղ ձեռնարկություն եւ 17 կազմակերպությունը: Գերմանիայի ներմուծման գծով 160 առեւտրային գործընկերների ցուցակում` Հայաստանը գրավում է 137-րդ տեղը, Ռուսաստանը` 13, Ադրբեջանը` 76, Վրաստանը` 129, արտահանման գծով ցուցակում Հայաստանը գրավում է 127-րդ տեղը, Ռուսաստանը` 17, Ադրբեջանը` 108 եւ Վրաստանը` 111:

15 Март 2005 - 03:30 AMT
В товарообороте между Арменией и Германией наблюдается обнадеживающий рост, считает Посол Германии в РА
Согласно показателям 2004 года в товарообороте Арменией и Германией наблюдается обнадеживающий рост. Об этом заявила Посол Германии в Армении Хейке Ренате Пайч (Dr. Heike Renate Peitsch), сообщает ИА Regnum. По ее словам, это выражается, прежде всего, в удвоении объемов армянского экспорта в Германию. Посол также отметила многообещающий характер немецких инвестиций в армянскую экономику. “В настоящее время ряд немецких предприятий изучает возможности для более широкой деятельности в Армении. Между тем, создание предпосылок для позитивного инвестиционного климата посредством прозрачных и благоприятных с точки зрения инвестора правовых положений, в конечном, итоге прерогатива правительства Армении”, – подчеркнула она. По данным Национальной статистической службы Армении, в 2004 году товарооборот между Арменией и Германией составил $157 млн, что превысило показетль 2003 года на 78%. Удельный вес товарооборота с Германией в общем внешнеторговом обороте Армении составил 7,6%. Доля армянского экспорта в общем товарообороте с Германией составила $83 млн, а импорта 74 млн. По состоянию на 1-ое января 2004 года в госрегистре Армении зарегистрировано 49 совместных предприятий с участием германского капитала и 17 организаций. В списке 160 торговых партнеров Германии по линии импорта Армения занимает 137-ое место, Россия – 13, Азербайджан – 76, Грузия 129; по линии экспорта Армения занимает 127 место, Россия – 17, Азербайджан – 108, Грузия – 111.