«Ուկրաինայի Հայերի միության գլխավոր խնդիրներից մեկը առողջ, ֆիզիկապես և մտավոր զարգացած երիտասարդ սերունդ դաստիարակելն է: Հենց այդ պատճառով մենք մեր պարտքն ենք համարում ոչ միայն խոսել երիտասարդության հետ սպորտով զբաղվելու անհրաժեշտության մասին, այլ նաև օրինակ ցույց տալ»,- ասել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը:
Սեպտեմբերի 29-30-ը Կիևի Սպորտի պալատում տեղի կունենա Ուկրաինայի հայերի միության գավաթի համար ըմբշամարտի միջազգային մրցաշար: Մրցաշարին մասնակցելու համար հրավիրվել են մարզիկներ 33 երկրներից, հաղորդում է analitika.at.ua-ն:
Շատվորյանի խոսքով, ըմբշամարտն ուժեղ և իրենց ուժերին վստահ մարդկանց մարզաձև է. «Այն աշխարհին տվել է լեգենդար մարզիկներ: Կցանկանայի, որպեսզի երիտասարդությունը կողմնորոշվեր հենց նման անհատների վրա: Պետք է հասնել դրված նպատակների իրագործմանը, բնավորությունը պետք է դաստիարակել: Եվ ես կարծում եմ, որ հենց սպորտն է օգնում այս հարցում»:
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի Հայերի միության աշխատանքում բավական մեծ ուշադրություն է հատկացվում սպորտի հարցերին: ՈՒՀՄ կազմում գործում է մարզական հանձնաժողով, անցկացվում են տարբեր մարզական միջոցառումներ: Ուկրաինայի հայերի միության գավաթի համար ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարը նման մակարդակի առաջին նման մեծ միջոցառումն է:

24 Сентябрь 2012 - 08:36 AMT
“Одной из главных задач работы Союза армян Украины является воспитание здорового, развитого физически и умственного молодого поколения. Именно поэтому мы считаем своим долгом не только говорить с молодежью о необходимости занятий спортом, но и подавать пример”,- сказал председатель Союза армян Украины Вилен Шатворян.
29-30 сентября в Дворце спорта Киева пройдет Международный турнир по вольной борьбе на Кубок Союза армян Украины. Для участия в турнире приглашены спортсмены из 33 стран, передает analitika.at.ua.
По словам Шатворяна, борьба – это спорт сильных и уверенных в себе людей: “ Он дал миру легендарных спортсменов. Хотелось бы, чтобы молодежь ориентировалась именно на таких личностей, на их силу воли.
Поставленных целей нужно добиваться, свой характер нужно воспитывать. И я считаю, что именно спорт помогает в этом”.
Он отметил, что в работе Союза армян Украины уделяется достаточно много внимания вопросам спорта. В составе САУ действует спортивный комитет, проводятся различные спортивные мероприятия. Но Международный турнир по вольной борьбе на Кубок Союза армян Украины – это первое масштабное мероприятие такого уровня. “Надеюсь, что данный турнир будет не только одним из самых больших в мире по количеству участников и по размерам призового фонда, но и одним из самых лучших”,- признался он.