25 Սեպտեմբեր 2012 - 06:32 AMT
Տրոյա քաղաքում ստեղծվելու է Հայկական ժառանգության պուրակ է, որտեղ տեղադրվելու է 1915-1923թթ Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձան: Ինչպես գրում է The Troy Record-ը, այս որոշումը հաստատել է քաղաքապետ Լու Ռոսամիլիան: Նախորդ շաբաթվա վերջին քաղաքապետի հետ հանդիպել է հուշարձանի կառուցման կոմիտեի համանախագահ Ռալֆ Ենոքյանը: Պուրակը կստեղծվի Վիետնամի պատերազմում զոհվածների հուշահամալիրից հյուսիս ընկած տարածքում: Տրոյայի նախկին քաղաքապետ Գարրի Թութունջյանի խոսքով, բազմաթիվ տարիների ջանքեր են պահանջվել` այս նախագիծը կյանքի կոչելու համար:
Կոմիտեն արդեն հավաքել է 15 000 դոլար, սակայն նա հույս ունի, որ հուշարձանի տեղադրումն ու պուրակի ստեղծումը կարող է ներառվել 1,75 մլն արժողությամբ պետական դրամանաշնորհում:

25 Сентябрь 2012 - 05:48 AMT
В городе Троя (штат Нью-Йорк) будет парк Армянского наследия, в котором будет установлен памятник жертвам Геноцида армян в Османской империи 1915-1923 гг. Как пишет The Troy Record, решение об этом подтвердил мэр города Лу Росамилия. В конце прошлой недели с мэром встретился сопредседатель комитета по возведению памятника Ральф Енокян. Мемориальный парк будет разбит к северу от Мемориала погибшим во вьетнамской войне. По словам экс-мэра Трои Гарри Тутунджяна, потребовалось много лет труда для реализации этого проекта.
Комитет уже собрал $15,000, однако он надеется, что возведение памятника и разбивка парка может быть включена в государственный грант в $1.75 млн.