ՈւԵՖԱ-ի ազգային ասոցիացիաները շարունակում են ֆուտբոլային բժիշկների ուսուցման վերաբերյալ ՈւԵՖԱ-ի ծրագրի ակտիվ յուրացումը: Արժեքավոր օգնությունը վերջիններից մեկը ստացել է Սերբիայի Ֆուտբոլային միությունը: Նրա բժիշկները վերցրել են գործընկերների օգտակար փորձը և յուրացրել նոր մեթոդիկաներ, որոնք կօգնեն նրանց սեփական պարտականությունների կատարման մեջ:
Այս տարի ստեղծված բժիշկների ուսուցման ՈւԵՖԱ-ի ծրագիրն ապահովում է կրթություն և հրահանգներ ժամանակակից ֆուտբոլային բժշկության կարևորագույն ոլորտներում: Ուսուցումը վերաբերվում է խաղացողներին շտապ օգնություն ցուցաբերելուն և ֆուտբոլային բժշկի պարտականություններին, վնասվածքների դիագնոստիկային և բուժմանը, ինչպես նաև դոպինգի դեմ պայքարին:
Սերբիայում կայացած սեմինարը ցույց է տվել, թե ազգային ասոցիացիաներն ինչպես պետք է տարածեն գիտելիքներն ազգային մակարդակում: Ծրագրի էությունը նրանում է, որպեսզի ազգային ասոցիացիաների ուսուցում ստացած բժշկական աշխատողները փոխանցեն իրենց գիտելիքները գործընկերներին և բժիշկներին ակումբային մակարդակում:
ՈւԵՖԱ-ի Բժշկական հանձնաժողովի նախագահ Միշել Դ'Հոոգեն ասել է. «ՈՒԵՖԱ-ի ծրագիրը մշակվել է, որպեսզի օգնի ողջ Եվրոպայի ֆուտբոլային բժիշկներին ստանալ տեսական և գործնական գիտելիքներ ժամանակակից ֆուտբոլային բժշկության կարևորագույն ոլորտներում»:

Национальные ассоциации УЕФА продолжают активное освоение программы УЕФА по обучению футбольных врачей. Одним из последних ценную помощь получил Футбольный союз Сербии (ФСС). Его медики переняли полезный опыт коллег и освоили новые методики, которые помогут им в исполнении ответственных обязанностей.
Учрежденная в этом году программа УЕФА по обучению врачей обеспечивает образование и инструктаж в важнейших сферах современной фубольной медицины. Обучение касается оказания срочной помощи игрокам, функций и обязанностей футбольного врача, диагностики и лечения травм, а также борьбы с допингом. Программа составлена в сотрудничестве с Медицинским комитетом УЕФА и экспертами в области спортивной медицины.
Прошедший в Сербии семинар показал, как национальные ассоциации, принимающие мероприятия этой программы, должны распространять знания на национальном уровне. Идея программы заключается в том, чтобы прошедшие обучение медицинские сотрудники национальных ассоциаций передавали полученные знания, накопленные в элитном футболе, своим коллегам и докторам на клубном уровне.
Чтобы осуществлять это как можно быстрее и эффективнее, УЕФА дает во временное пользование комплект аппаратуры для оказания экстренной помощи, а также всячески способствует обучению: предоставляет книги, экспертный совет делегатов на семинарах, а также интернет-портал с широким выбором материалов для дистанционного обучения.
Председатель Медицинского комитета УЕФА Мишель Д'Хооге сказал: “Программа УЕФА по обучению футбольных врачей разработана для того, чтобы помочь футбольным докторам по всей Европе получить теоретические и практические знания в важнейших сферах современной футбольной медицины”.