Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը երկուշաբթի օրը հրապարակել է հերթական զեկույցն ինտերնետում ազատության մասին: Ինչպես հաղորդում է ՌՒԱ Նովոստին, այդ կազմակերպության եզրակացության համաձայն, 2011-ին օնլայն ազատության վիճակը վատացել է Ադրբեջանում, Լիբիայում, Մալազիայում, Պակիստանում, Ռուսաստանում և Շրի Լանկայում:
«Նոր օրենքները սահմանափակում են խոսքի ազատությունն աշխարհի երկրներում` դիտարկված 47 երկրներից 19-ում 2011-ի հունվարից ընդունված նոր օրենքները կամ սահմանափակում են օնլայն ազատությունը, խախտում օգտագործողների մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիությունը կամ նախատեսում նրանց պատիժը, ով անցանկալի է դարձել կամ հրապարակել անցանկալի բովանդակություն: Բլոգերները և հասարակ օգտագործողներն ավելի շատ են բախվել ցանցում քաղաքական արտահայտությունների համար կալանքի ու ճնշման վտանգի հետ: 47 երկրներից 26-ում, ներառյալ որոշ ժողովրդավարական պետություններ, առնվազն մեկ բլոգեր ձերբակալվել է կոնտենտի հրապարակման կամ տեքստային հաղորդագրություններ ուղարկելու համար»,- ասվում է փաստաթղթում:
Freedom House-ի կարծիքով, անցած տարվա ընթացքում աշխարհի տարբեր երկրներում ավելացել է իշխանությունների քննադատների վրա հարձակումների թիվը: Զեկույցում նշվում է, որ 47 երկրներից 19-ում բլոգերները և ինտերնետ օգտագործողներն անհետացել են, ենթարկվել կտտանքների, բռնության և ծեծի ինտերնետում իրենց արտահայտությունների համար:
Ժամանակակից ինտերնետում աճել է կազմակերպված ինտերնետ-հարձակումների և կառավարամետ մեկնաբանների թիվը, որոնք վճարվում են իրենց հրապարակումների համար: 19 երկրներում անցած տարի արձանագրվել են կազմակերպված հաքերային հարձակումներ իշխանությունների քննադատների վրա:
Freedom House-ը նաև ըստ ավանդույթի քննադատել է Իրանի, Չինաստանի և Եգիպտոսի իշխանություններին ինտերնետում ազատությունը ճնշելու համար: ԱՄՆ-ում, կազմակերպության կարծիքով, ինտերնետի ազատությունը գտնվում է ամենաբարձր մակարդակում, սակայն կիբեր-տարածության վերահսկողության մասին մի շարք օրենքներ ընդունելու փորձերը Freedom House-ի մոտ որոշակի անհանգստություն են հարուցում:

Правозащитная организация Freedom House в понедельник обнародовала очередной доклад о свободе в интернете. Как передает РИА Новости, согласно выводам этой организации, состояние онлайн-свободы ухудшалось в 2011 году в Азербайджане, Ливии, Малайзии, Пакистане, России, Руанде и Шри-Ланке.
"Новые законы ограничивают свободу слова в странах мира: в 19 из рассмотренных 47 стран новые законы, принятые с января 2011 года, либо ограничивают онлайновую свободу, нарушают неприкосновенность частной жизни пользователей интернете, либо предусматривают наказание тех, кто становится неугодным или публикует нежелательный контент. Блогеры и простые пользователи интернета все больше сталкивались с давлением и опасностью ареста за политические высказывания в сети. В 26 из 47 стран, включая некоторые демократические государства, как минимум один блогер был арестован за публикацию контента или отправку текстовых сообщений", – говорится в документе.
Также, по мнению Freedom House, в мире за прошедший год увеличилось число нападений на критиков властей в разных странах мира. В докладе отмечается, что в 19 из 47 странах блогеры и интернет-пользователи исчезали, подвергались пыткам, насилию и избивались за высказывания в интернете.
В современном интернете растет число организованных интернет-атак и проправительственных комментаторов, получающих оплату за свои публикации. В 19 странах за прошлый год были зафиксированы организованные хакерские атаки на критиков властей.
Также Freedom House по традиции раскритиковала власти Ирана, Китая и Египта за подавление свободы в интернете. В США, по мнению организации, свобода интернета находится на самом высоком уровне, однако попытки принять ряд законов о контроле за кибер-пространством вызывают у Freedom House некоторую обеспокоенность.