«Մենք հավատում ենք, որ պետք է առաջընթացի հասնենք բանակցային գործընթացում և գտնենք ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը: Սակայն, առաջընթացը կախված է առաջին հերթին ներգրավված կողմերի քաղաքական կամքից: Մենք կարող ենք օգնել, սակայն առանց կողմերի քաղաքական կամքի Ղարաբաղի հարցում առաջընթացն անհնար է»,-հայտարարել է Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Պասկալ Մոնյեն:
Նա նշել է, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը Ֆրանսիայի ու Ադրբեջանի նախագահների վերջերս Փարիզում կայացած հանդիպման գլխավոր թեմաներից էր:
«Չի կարելի ասել, թե Ֆրանսիան ակտիվ չէ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Վերջին երկու հանդիպումները ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների միջև Փարիզում են անցել»:
Սեպտեմբերի 18-ին Փարիզում տեղի ունեցավ Ֆրանսիայի ու Ադրբեջանի նախագահներ Ֆրանսուա Օլանդի ու Իլհամ Ալիևի հանդպումը: Ըստ ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների, օրակարգի կենտրոնական հարցերից էր ղարաբաղյան կարգավորումն ու մարդասպան Սաֆարովի ներումը:
Հանդիպումից հետո Օլանդը նշեց, որ «կոչ է արել Ադրբեջանին անհրաժեշտ միջոցները ձեռնարկել Հայաստանի հետ վստահության մթնոլորտի վերականգնման համար հանուն խաղաղ բանակցությունների»:

«Мы верим, что должны добиться прогресса в переговорном процессе и найти решение нагорно-карабахского конфликта. Однако прогресс зависит, в первую очередь, от политической воли вовлеченных сторон. Мы можем помочь, но без политической воли самих сторон конфликта невозможно двигаться вперед», – заявил посол Франции в Азербайджане Паскаль Монье.
Он отметил, что мирное урегулирование конфликта было одной из важных тем, которую президенты Франции и Азербайджана обсудили во время недавней встречи в Париже.
«Нельзя сказать, что Франция не активна в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Последние две встречи сопредседателей Минской группы ОБСЕ с министрами иностранных дел Азербайджана и Арменией прошли в Париже».
В Париже 18 сенятбря состоялась встреча президентов Франции и Азербайджана Франсуа Олланда и Ильхама Алиева.
Согласно сообщениям СМИ, одними из центральных вопросов повестки встречи стали урегулирование карабахского конфликта и незаконное помилование в Баку убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
После встречи Франсуа Олланд отметил, что «призвал Азербайджан предпринять необходимые меры по восстановлению атмосферы доверия с Арменией во имя мирных переговоров».