25 Սեպտեմբեր 2012 - 11:40 AMT
Չենք ուտի, գոնե կկծոտենք. Բաքուն որոշել է Ղարաբաղի հաշվին 430 մլրդ դոլար աստղաբաշխական գումար վաստակել
Ադրբեջանի տնտեսական զարգացման նախարարությունը հաշվել է «ընդհանուր վնասի» չափսերը, որոնք հասցվել են Ադրբեջանին Հայաստանի կողմից այսպես կոչված «բռնազավթման» արդյունքում, որն իրականում պատմական հայկական տարածքների ազատագրում է: Հաշվարկի արդյունքում Ադրբեջանի մոտ ստացվել է 431,5 մլրդ դոլար աստղաբաշխական գումար: Այդ թիվը «հորինելուն» մասնակցել են Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների, տնտեսական զարգացման նախարարությունները և փախստականների հարցերով պետական հանձնաժողովը: Ավելին, Բաքուն պնդում է, որ «հաշվարկման գործընթացը շարունակվում է»:
Այդ «հաշվարկը» հավանաբար հուլիսին Աստանայում կայացած Գնահատողների միջազգային կոնգրեսի արդյունք է, որտեղ Ադրբեջանին հանձնարարվել է մշակել վնասի գնահատման չափանիշներ, որոնք երկիրը կրել է միջպետական հակամարտության արդյունքում:
Ավելին, վերջին ժամանակները Բաքվում պարբերաբար կոչեր են հնչում «Հայաստանի դեմ միջազգային դատարան դիմել տնտեսական վնասի համար և փոխհատուցում պահանջել»:
Կարելի է ենթադրել, որ «վնասի» գումարն աճում է նման կոչերի հաճախականությանը զուգահեռ:
Ավելորդ չէ նշել, որ ոչ այդքան հեռավոր 2005-ին Ադրբեջանը նման վնասը գնահատել էր 26,5 մլրդ դոլար: Համապատասխանաբար, ադրբեջանական մաթեմատիկական տրամաբանության համաձայն, «վնասը» 7 տարում աճել է ավելի քան 16 անգամ:
Հավանաբար, Բաքվում վերջապես գիտակցել են, որ Արցախի Հանրապետությունը երբեք և ոչ մի տեսքով չի մտնի իրենց երկրի կազմի մեջ, որն արմատավորում է ատելություն ամեն հայկականի հանդեպ և դաստիարակում սերունդ, որն ընդունակ է միայն գիշերը թաքուն սպանել քնած անզեն մարդկանց: Եվ, համապատասխանաբար, ելնելով այդ հասկացումից, Ադրբեջանը, որի պետական բյուջեն, ի դեպ, կազմում է շուրջ 22 մլրդ դոլար, որոշել է Ղարաբաղի վրա կլորիկ գումար վաստակել, գործելով «չենք ուտի, գոնե կկծոտենք» սկզբունքով:

Министерство экономического развития Азербайджана подсчитало размеры «общего ущерба», нанесенного Азербайджану в результате так называемой «оккупации» Арменией, а на самом деле освобождения исторических армянских территорий. В результате подсчета у Азербайджана получилась астрономическая сумма 431,5 миллиарда долларов. В «придумывании» этой цифры принимали участие азербайджанские Министерства экологии и природных ресурсов, Госкомитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев, Министерства экономического развития. Более того, в Баку утверждают, что «процесс подсчета ущерба еще продолжается».
Этот «подсчет» стал, видимо, следствием состоявшегося в июле в Астане международного Конгресса оценщиков, где Азербайджану было поручено разработать стандарты оценки ущерба, понесенного страной от межгосударственного конфликта.
Более того, в последнее время в Баку периодически звучат призывы “подать на Армению в международный суд за экономический ущерб и потребовать компенсации”.
Можно предположить, что “сумма” ущерба будет расти пропорционально частоте таких призывов.
Нелишне будет отметить, что в не таком уж и далеком 2005 году Азербайджан оценил аналогичный ущерб в 26,5 миллиардов долларов. Соответственно, согласно азербайджанской математической логике, “ущерб” за 7 лет вырос более чем в 16 раз.
Вывод напрашивается следующий… Вероятно, в Баку наконец-то осознали, что Нагорно-Карабахская Республика никогда и ни под каким видом не войдет в состав страны, культивирующую ненависть ко всему армянскому и воспитывающее поколение, способное только под покровом ночи убивать спящих безоружных людей. И, соответственно, исходя из этого понимания, Азербайджан, госбюджет которого, кстати, составляет чуть больше 22 миллиардов долларов, решил хотя бы заработать на Карабахе кругленькую сумму, действуя по принципу: Не съедим, так хоть покусаем.