26 Սեպտեմբեր 2012 - 13:43 AMT
2016-ի Եվրոպայի առաջնության մասնակից թիմերի թիվը 16-ից 24 դարձնելու մասին որոշումը չպետք է ազդի մրցաշարի մակարդակի վրա, հայտարարել է ՈՒԵՖԱ-ի տեխնիկական տնօրեն Էնդի Ռոքսբուրգը Վարշավայում մամլո ասուլիսում:
2012-ի Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի է ունեցել Լեհաստանում և Ուկրաինայում, մասնակցել են 16 ազգային հավաքականներ: EURO-2016-ի ժամանակ, որը տեղի կունենա Ֆրանսիայում, դրանց թիվը 8-ով կավելանա:
«Երբ մենք սկսում էինք, կար ութ թիմ: Եվ շատերը մտավախություն ունեին, թե ինչ կլինի, երբ մասնակիցները դառնան 16:1996-ին թիմերի թիվը կրկնպատկվեց, և ամեն ինչ հիանալի անցավ, մակարդակն անկում չապրեց: Ներկա ընդլայնումը չի նշանակում, որ մակարդակը կընկնի: Կարծում ենք, որ այդ պայմաններում մարքետինգն ավելի լավ կգործի»,- ասել է Ռոքսբուրգը եվրոպական հավաքականների մարզիչների 10-րդ համաժողովի ավարտին:
Համաժողովի ժամանակ մարզիչները համամիտ են եղել գոլերը տեսագրության միջոցով ֆիքսելու առաջարկը քննարկելու անհրաժեշտության հարցում:
«Բանավեճերը շարունակվում են, բայց դրանց էությունը նրանում է, որ լրացուցիչ մրցավարները մեծ դեր են խաղում, բայց նրանց պարտականությունները պետք է թեթևացնել, որպեսզի նրանք զբաղվեն իրենց անմիջական պարտավորություններով»,- ասել է Ռոքսբուրգը:

26 Сентябрь 2012 - 13:22 AMT
Увеличение числа сборных ЧЕ-2016 с 16 до 24 не должно повлиять на уровень турнира, заявил технический директор УЕФА
Решение увеличить число команд-участниц чемпионата Европы 2016 года с 16 до 24 не должно повлиять на уровень турнира, заявил технический директор УЕФА Энди Роксбург на пресс-конференции в Варшаве.
На чемпионате Европы-2012, который прошел на полях Польши и Украины, было 16 национальных сборных. На EURO -2016, который пройдет во Франции, их станет на восемь больше.
“Когда мы начинали, было восемь команд. И многие опасались, а что же будет, когда участников станет 16. В 1996-м число команд удвоилось, и все прошло прекрасно, падения уровня не случилось. Нынешнее расширение не означает, что уровень упадет. Считаем, что маркетинг в этих условиях будет действовать лучше”, – сказал Роксбург по завершении 10-й конференции тренеров европейских сборных.
Тренеры во время конференции, по его словам, сошлись во мнении относительно необходимости тщательно обсудить предложения о видеофиксации голов. Вместе с тем Роксбург отметил важную роль ассистентов и боковых арбитров: на минувшем чемпионате количество нарушений уменьшилось на 22%.
“Дебаты продолжаются, но суть их свелась к тому, что дополнительные судьи играют большую роль, но их надо разгрузить, чтобы они занимались своими прямыми обязанностями”, – сказал Роксбург.
Конференции тренеров проходят с 1994 года, ранее польская столица принимала это мероприятие в 2002 году. В рамках конференции прошли тематические встречи, на которых тренеры обсуждали способы сделать футбол лучше.