26 Սեպտեմբեր 2012 - 18:11 AMT
Հայ հաքերների գրոհներին ի պատասխան Ադրբեջանում ստեղծվում է Տեղեկատվության և հատուկ կապի անվտանգության պետական գործակլություն
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է հրամանագիր` տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում գործունեությունը կատարելագործելու միջոցների վերաբերյալ, հաղորդում է Թրենդ գործակալությունը:
Հրամանագրում ընդգծվում է, որ տեղեկատվական գործընթացների պաշտպանությունն ապահովելու, տեղեկատվական ռեսուրսների անվտանգության և կայունության պաշտպանության և այս ոլորտում սպառնալիքները կանխելու նպատակով` Պետական պաշտպանության հատուկ ծառայության տեղեկատվության և հատուկ կապի անվտանգության բաժնի բազայի հիման վրա ստեղծելու է Տեղեկատվության և հատուկ կապի անվտանգության Պետական գործակալություն:
Ըստ հրամագրի, կիբերանվտանգության ոլորտում տեղեկատվական կառույցների գործունեության համակարգման, երկրի մակարդակում գոյություն ունեցող և հնարավոր էլեկտրոնային վտանգների վերաբերյալ տեղեկացման, բնակչության, ՏՏ և կապի նախարարությանը կից կիբերանվտանգության ոլորտում մասնավոր կառույցներին լուսավորելու նպատակներով ստեղծվում է համակարգող կառույց` Էլեկտրոնային անվտանգության կենտրոն:
Նախարարների կաբինետին հանձնարարված է երկու ամիսների ընթացքում նախապատրաստել և Ադրբեջանի նախագահին ներկայացնել ՏՏ և կապի նախարարությանը կից Էլեկտրոնային անվտանգության կենտրոնի վերաբերյալ նախագիծը, Պետական պաշտպանության հատուկ ծառայությանը տրամադրել անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ, կարգավորել այլ հրացեր, որոնք բխում են տվյալ հրամանագրից:
Հարկ է նշել, որ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից հետո, հայ հաքերները մի շարք հաջող գրոհներ են իրականացրել Ադրբեջանի տեղեկատվական գործակալությունների և նախարարությունների կայքերի վրա:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о мерах по усовершенствованию деятельности в сфере информационной безопасности, сообщает агентство Тренд.
В указе отмечается, что с целью обеспечения охраны информационных процессов, защиты стабильности и бесперебойности информационных ресурсов государственных органов, для предотвращения угроз в этой сфере, анализа и предупреждения, для координации деятельности государственных и негосударственных субъектов инфраструктуры и их пользователей, для оценки и управления рисками в сфере кибербезопасности, для обеспечения общенациональной готовности и просвещения создать на базе департамента безопасности специальной связи и информации Особой службы государственной охраны Государственное агентство безопасности специальной связи и информации Особой службы государственной охраны.
Также согласно указу, в целях координации деятельности информационных структур в сфере кибербезопасности, информирования о существующих и возможных электронных опасностях на уровне страны, просвещения населения, частных структур в сфере кибербезопасности при министерстве связи и информационных технологий создается координационная структура – Центр электронной безопасности.
Кабинету министров поручено в течении двух месяцев подготовить и предоставить президенту Азербайджана проект положения о Центре электронной безопасности при министерстве связи и информационных технологий, обеспечить выделение необходимых финансовых средств Специальной службе государственной защиты, урегулировать другие вопросы, вытекающие из данного распоряжения.
Следует отметить, что после экстрадиции из Венгрии и освобождения убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна Рамиля Сафрова, армянские хакеры осуществили ряд успешных атак на сайты госведомств и информационных агентств Азербайджана.