27 Սեպտեմբեր 2012 - 10:38 AMT
Թուրքիայի Դիարբեքիր քաղաքի՝ (հայկական Տիգրանակերտի) քաղաքապետը կոչ է արել հայերին ու բոլոր ոչ մահմեդական ժողովրդներին, որոնց նախնիները ծնվել են այդ գավառում և ավելի ուշ ստիպված են եղել փախչել Հայոց ցեղասպանության արդյունքում, վերադառնալ քաղաք:
«Հայերը, ասորիները, քաղկեդոնացիները, եզդիները, ում նախնիներն երբևէ ապրել են Դիարբեքիրում, կառուցել են այն, նույնքան իրավունք ունեն ապրել այս քաղաքում, որքան ես՝ քուրդ լինելով և այստեղ ծնվելով: Ես հրավիրում եմ բոլոր ազգություններին, ում նախնիներն ապրել են այստեղ, վերադառնալ Դիարբեքիր: Վերադարձեք ձեր քաղաքը»,-ասել է Օսման Բայդեմիրը:
«Մեր պապերի գործած ոճրագործության մերժումը այդ հանցագործության մաս է կազմում: Սկզբում մենք պետք է ճանաչենք այդ ոճրագործությունը, որպեսզի հետո բուժենք մեր վերքերը»,-ասել է Բայդեմիրը: Ըստ նրա, նա երազում է, որ բոլոր նրանց հիշատակին հուշարձան կանգնեցվի, ով զոհվել է այստեղ, այդ թվում հայերին, թուրքերին, քրդերին, ասորիներին: «Ես ցանկանում եմ թուրքերի, հայերի ու քրդերի հետ ողբալ մեր զոհերին այդ հուշարձանի մոտ»,-ասել է նա, հայտնում է Hurriyet Daily News-ը:

27 Сентябрь 2012 - 10:02 AMT
Мэр турецкого города Диярбекира призвал армян и все немусульманские народы, чьи предки родились в этой юго-восточной провинции и позже были вынуждены бежать во время Геноцид армян, вернуться в город.
«Армяне, ассирийцы, халдеи, чьи предки родились в Диярбекире, имеют такое же право жить в этом городе, как я – курд, родившийся здесь. Я приглашаю все этнические группы, чьи предки жили здесь, вернуться в Диярбекир. Возвращайтесь в свой город», – сказал Осман Байдемир. По его словам, курды, армяне, халдеи, езиды и все другие этнические группы, которые когда-то жили в Диярбекире, участвовали в его строительстве и, соответственно, имеют право на этот город.
«Отрицание преступления, совершенного нашими дедами, являются частью этого преступления. Сначала мы должны признать это преступление, чтобы потом залечить наши раны», – сказал Байдемир. По его словам, он мечтает о строительстве памятника в память тех, кто погиб здесь, в том числе армян, турок, курдов, ассирийцев. «Я хочу вместе турками, армянами и курдами у этого памятника оплакивать наши жертвы», – сказал он, сообщает Hurriyet Daily News.