27 Սեպտեմբեր 2012 - 09:45 AMT
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ, 2011-ին աշխարհի լավագույն մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը whychess-ի հարցին, թե ինչու է ամեն անգամ հաղթում Հայաստանը, պատասխանել է. «Առաջին հերթին, մենք շատ համերաշխ թիմ ունենք: Երբ ասում են «մեկը բոլորի համար և բոլորը` մեկի», դա մեզ է վերաբերվում: Հերթական տուրին պատրաստվելիս դրսևորվում է թիմի իսկական առաջնորդ Լևոն Արնոյանի դերը, ով պատրաստ է կիսվել իր ընդարձակ գիտելիքներով բոլոր խաղացողների հետ: Չեմ կարծում, որ դա հնարավոր է մյուս բոլոր թիմերում: Երկրորդ, սիստեմատիկ կերպով հաղթող թիմի մոտ հայտնվում է հաղթողի ոգի: Ահա Ստամբուլում մենք պարտվեցինք Չինաստանին: Թվում էր, արդեն շանսեր չկան, եթե Ռուսաստանի հավաքականը հաղթի մնացած խաղերում: Բայց այդ պարտությունից հետո մեր թիմում տարաձայնություններ չեղան և մենք մի քանի ներածական խոսքից հետո բաժանվեցինք խմբերի և ձեռնամուխ եղանք հաջորդ հանդիպմանը պատրաստվելուն: Սկսեցինք քննարկել, թե ով ինչով կարող է օգնել` լիովին աշխատանքային իրադրություն:
Միգուցե հենց դրանք են հաջողության հիմնական բաղադրիչները»:
Պետրոսյանն առանձին-առանձին բնութագրել է խաղացողներին, ովքեր Ստամբուլում նվաճել են համաշխարհային Օլիմպիադայի ոսկե մեդալները, նշելով, որ Լևոն Արոնյանը թիմի իսկական առաջատար է:
«Շատ բան արժի ցանկացած պահի յուրաքանչյուրին օգնություն ցուցաբերելու նրա պատրաստակամությունը, միաժամանակ նա ինքը փայլուն է ելույթ ունեցել: Սերգեյ Մովսիսյանը մեր թիմում միակ մարդն է, ով սահմանափակվել է 50 տոկոս միավորներով:
Նրա ներկայությամբ թիմն ավելի կոմպակտ է դարձել: Մենք ունենք 4 հզոր խաղատախտակներ, ինչն ապացուցվել է Նինգբոյում կայացած աշխարհի առաջնությունում»,- ասել է մարզիչը:
Պետրոսյանը հավելել է, որ Վլադիմիր Հակոբյանը հիանալի խաղ է ցուցադրել, հաղթանակ տանելով 5 պարտիաներում ու ևս հինգում խաղալով ոչ ոքի: «Վլադիմիրը միշտ բացառապես կայուն է հանդես գալիս: Իսկ Գաբրիել Սարգսյանը թիմի հոգին է, որովհետև հիանալի տղա է և օլիմպիադաներում խաղում է բոլոր պարտիաներում: Ես շատ եմ վստահում նրան, իմանալով, որ յուրաքանչյուր պարտիայում նա գործադրում է բոլոր ջանքերը: Տիգրան Պետրոսյանը նույնպես հաջող է հանդես եկել` առաջին երեք տուրերում հավաքելով 2,5 միավոր»:
Մասնագետի խոսքով, հայ շախմատիստները թիմային մրցումներում անհավանական ինքնանվիրում են հանդես բերում, նրանց ուսերին ընկած է հսկայական պատասխանատվություն, որը նրանք մեծ պատվով են կրում:
«Ես երբեմն ապշում եմ: Եվ հետո թիմը, հաղթելով, ապագայի համար մեծ խթան է ստանում»,- եզրափակել է աշխարհի լավագույն մարզիչը:

27 Сентябрь 2012 - 09:02 AMT
Главный тренер мужской сборной Армении по шахматам, лучший тренер мира 2011 года Аршак Петросян на вопрос whychess почему каждый раз побеждает Армения, ответил:
“Во-первых, у нас очень дружная команда. Когда говорят: "Один за всех и все за одного" – это имеет прямое отношение к нам. Та же подготовка к очередному туру, в ней и проявляется как раз роль настоящего лидера команды Левона Ароняна, который готов поделиться своими обширными знаниями со всеми игроками. Не думаю, что это возможно во всех других командах. Во-вторых, у систематически побеждающей команды появляется дух победителя. Мы почти всегда считаем, что у нас есть шанс, независимо от того, как складывается турнир. Вот в Стамбуле мы проиграли Китая. Казалось, шансов уже никаких нет, если сборная России выиграет все оставшиеся матчи. Но мы не устроили никаких разборов полетов и после нескольких вступительных слов сразу разделились на группы и приступили к подготовке к следующему поединку. Начали обсуждать, кто чем может помочь – абсолютно рабочая обстановка. Может быть, это и есть основные слагаемые успеха”.
Петросян охарактеризовал каждого игрока в отдельности, которые недавно в Стамбуле зовоевали золотые медали Всемирной Олимпиады, отмечая, что Левон Аронян- настоящий лидер команды.
“Многого стоит его готовность оказать дебютную поддержку каждому в любой момент, при этом сам он выступил блестяще. Сергей Мовсисян единственный человек у нас в команде, ограничившийся 50% очков. С его приходом команда стала более компактной. У нас появились 4 мощные доски, что и было доказано на Чемпионате Мира в Нингбо”,- подчеркнул тренер.
Петросян добавил, что Владимир Акопян показал великолепную игру, выиграв 5 партий и сделав 5 ничьих: “Владимир выступает всегда исключительно стабильно. Ну, и Габриель Саркисян- душа команды, потому что прекрасный парень и играет на Олимпиадах все партии. Я в нем очень уверен, зная, что в каждой партии он отдаст всего себя, независимо от того, в какой форме находится. Тигран Петросян тоже сыграл удачно, набрав в первых трех турах 2,5 очка”. По словам специалиста, у армянских шахматистов в командных соревнованиях невероятная самоотдача, у них на плечах огромная ответственность, и несут они ее с честью. “Я просто иногда поражаюсь. И потом, я повторюсь, команда, побеждая, получает такой импульс на будущее”,- заключил лучший тренер мир.