Քալիֆորնիայի սենատոր Բարբարա Բոքսերը իր վրդովմունքն է արտահայտել Ադրբեջանի կողմից մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի ներման կապակցությամբ և կոչ արել նրան բանտ վերադարձնել, հաղորդում է Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն (ANCA):
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հասցեագրված խիստ նամակում սենատոր Բոքսերը ընդգծել է, որ Սաֆարովի ազատումը «անհանգստացնող և պրովոկացիոն գործողություն է, որը միայն նպաստել է լարվածության ավելացմանը և սպառնում է Կովկասում կայուն անկախության հաստատման ջանքերին»: « Սաֆարովին ներում շնորհելը օրենքի գերակայության նկատմամբ ակնհայտ անարգանք է: Ես պահանջում եմ, որպեսզի պարոն Ալիևը պահպանի միջազգային իրավունքի ստանդարտները և Սաֆարովին բանտ վերադարձնի: Այնտեղ է նրա տեղը` գործած ծանր հանցագործության համար»,-ընդգծել է սենատորը:
ANCA-ն հիշեցնում է նաև, որ նախորդ շաբաթ եվրոպական քաղաքականության և վերլուծության կենտրոնում կայացած «ԱՄՆ-ն և ռազմավարությունը Կենտրոնական Եվրոպայում» համաժողովի ժամանակ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլ Գորդոնը հայտարարել է, որ Պետդեպարտամենտը շարունակում է «տագնապ և հիասթափություն է արտահայտել: Մենք բավարարված չենք նրանով, ինչ տեղի է ունեցել: Մեր կարծիքով Սաֆարովը պետք է նախկինի պես կրի իր պատիժը: Իհարկե, ցնցված էին նրա փառաբանմաբ, իսկ մեր հարցերին տված պատասխանները սպառիչ չէին»:

Сенатор от Калифорнии Барбара Боксер (D-CA) выразила свое возмущение по поводу помилования Азербайджаном и поощрения убийцы Рамиля Сафарова, и призвала к возвращению его в тюрьму, сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA).
В резком письме президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, сенатор Боксер подчеркнула, что освобождение Сафарова является "тревожным и провокационным действием, которое только послужило усилению напряженности, и поставили под угрозу усилия по установлению прочного мира на Кавказе". «Помилование Сафарова – вопиющее неуважение к верховенству закона и я требую, чтобы г-н Алиев соблюдал стандарты международного права и вернул Сафарова в тюрьму, где ему и место за совершенное тяжкое преступление», – пишет сенатор Боксер.
ANCA напоминает также, что на прошлой неделе, на форуме «США и стратегия в Центральной Европе» в Центре европейской политики и анализа, помощник госсекретаря Фил Гордон заявил, что Государственный департамент продолжает «выражать тревогу и разочарование. Мы не удовлетворены тем, что произошло. На наш взгляд, он (Сафаров-ред.) должен по-прежнему отбывать наказание. Мы, конечно, были потрясены прославлениями, и мы не удовлетворены данными нам ответами».