28 Սեպտեմբեր 2012 - 09:21 AMT
Ռուսական քաղաքների ցուցակը, որոնք կընդունեն 2018-ի ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերը, կհրապարակվի սեպտեմբերի 29-ին:
«ՖԻՖԱ-ն հաստատել է 11 քաղաքների և 12 մարզադաշտերի ցուցակը, որոնք կմասնակցեն 2018-ի աշխարհի առաջնության խաղերին, բայց այն երկու քաղաքները, որոնք չեն մտել վերջնական ցուցակի մեջ, մյուսներին չեն զիջում: Համապատասխան հանձնաժողովը շրջայց է կատարել բոլոր քաղաքներում, գնահատելով դրանց պոտենցիալը 5-7 գլխավոր չափանիշների հիման վրա` կիրառելով բալային համակարգ»,- պարզաբանել է ՌԴ սպորտի նախարար Վիտալի Մուտկոն:
Նրա խոսքով, տվյալ պահին նման մրցություն անցկացնելու համար իսկապես բարձր մակարդակով համապատասխանում են միայն չորս քաղաքներ` Մոսկվան, Սանկտ- Պետերբուրգը, Սոչին և Կազանը:
Ընդհանուր առմամբ ռուսական հայտում ներկայացված են 13 քաղաքներ` Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կալինինգրադ, Յարոսլավլ, Նիժնի Նովգորոդ, Կազան, Սամարա, Սարանսկ, Վոլգոգրադ, Դոնի Ռոստով, Սոչի, Կրասնոդար և Եկատերինբուրգ:
2012-ի սեպտեմբերի 11-ին նշել են հինգ քաղաքներից կազմված խումբ, որոնք ԱԱ խաղերին պատրաստվելու հետ խնդիրներ ունեն և հաղորդել, որ դրանցից երկուսը կզրկվեն նման հնարավորությունից: Այդ ցուցակում նշվել են Սարանսկը, Վոլգոգրադը, Յարոսլավլը, Կալինինգրադը և Դոնի Ռոստովը:

28 Сентябрь 2012 - 06:34 AMT
Виталий Мутко: На данный момент матчи ЧМ-2018 на высоком уровне могут провести Москва, Санкт-Петербург, Сочи и Казань
Список российских городов, которые примут матчи чемпионата мира по футболу 2018 года, будет объявлен 29 сентября.
“ФИФА утвердила 11 городов и 12 стадионов, которые примут матчи чемпионата мира в 2018 году, но те два города, которые не попали в окончательный список, не уступают явно другим в чем-то конкретном. Соответствующая комиссия объехала все города, оценивая их потенциал на основе пяти-семи главных критериев, используябалльную систему”, – пояснил министр спорта РФ Виталий Мутко.
По его словам, на данный момент по-настоящему высокому уровню применительно к проведению такого соревнования соответствуют только четыре города – Москва, Санкт-Петербург, Сочи и Казань.
Всего в российской заявке были представлены 13 городов: Москва, Санкт-Петербург, Калининград, Ярославль, Нижний Новгород, Казань, Самара, Саранск, Волгоград, Ростов-на-Дону, Сочи, Краснодар и Екатеринбург. 11 сентября 2012 года Мутко назвал группу из пяти городов, которые имеют проблемы с готовностью к матчам чемпионата мира, и сообщил, что два из них будут лишены такой возможности. В этом списке значились Саранск, Волгоград, Ярославль, Калининград и Ростов-на-Дону.