Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին գործերի կոմիտեի անդամ Հովարդ Բերմանը կոչ է անում արգելափակել Ադրբեջանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի` «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին` կապված Ռամիլ Սաֆարովի ներման հետ: Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA), ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին ուղղված նամակում Բերմանը գրում է, որ Ալիևի գործողություններին պետք է «խիստ և նշանակալի պատասխան» տալ:
Կոնգրեսականը նշել է այն գործողությունները, որոնք է պետք է կատարի Պետդեպարտամենտը. ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրների կողմից Ալիևի դեմ բողոք, ծրագրերին Ադրբեջանի մասնակցության դադարեցում այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ալիևը ետ չի ուղարկի Սաֆարովին բանտ` իր պատիժը կրելու, Ադրբեջանին ռազմական օգնության և զենքի մատակարարման դադարեցում:
«Կոնգրեսական Բերմանը ճիշտ ուղով է ընթանում` պահանջելով դադարեցնել Ադրբեջանին ռազմական օգնություն տրամադրելը, քանի որ Ալիևի ռեժիմը սպառնում է Կովկասի խաղաությանը: Մարդասպանին ներում շնորհելը և ռեժիմի կողմից հրադադարի ռեժիմի անըդհատ խախտումները, որոնք այս շաբաթ հանգեցրել են հայ զինծառայողի մահվան, ցույց է տալիս խաղաղ գործընթացի նկատմամբ Ադրբեջանի լիակատար անտարբերությունը: Իսկ Ալիևին զենք վաճառելը կխաթարի առանց այն էլ փխրուն հրադադարը»,-ասել է ANCA գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:

28 Сентябрь 2012 - 06:44 AMT
Член комитета по иностранным делам Палаты представителей Говард Берман призывает блокировать участие Азербайджана в программе НАТО «Партнерство во имя мира» из-за помилования Рамиля Сафарова, зарубившего топором армянского офицера Гургена Маргаряна. Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), в письме, направленном Госсекретарю США Хилари Клинтон Берман пишет, что действиям президента Алиева нужен «сильный и значимый ответ».
Конгрессмен определил действия, на которые должен пойти Госдеп: протест против Алиева всех стран НАТО, приостановление участия Азербайджана в программах до тех пор, пока Алиев не отправит убийцу обратно в тюрьму отбывать срок, прекращение всей военной помощи и поставок оружия Азербайджану.
«Конгрессмен Берман идет по правильному пути, требуя прекратить военную помощь Азербайджану, поскольку режим Алиева угрожает миру на Кавказе. Помилование убийцы и продолжающиеся нарушения режима прекращения огня, которые привели к гибели армянского солдата на этой неделе и показывает полное пренебрежение Азербайджана к мирному процессу. А продажа оружия Алиеву нарушит и без того хрупкое перемирие», – заявил исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.