28 Սեպտեմբեր 2012 - 13:31 AMT
Ընդդիմադիր «Ժառանգության» խորհրդարանական խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը կարևորում է Հայաստանի կողմից ակտիվ գործողությունների ձեռնարկումը Վրաստանում դատապարտված հայ ակտիվիստ Վահագն Չախալյանին ազատ արձակելու համար: «Ես, որպես Հայաստանի քաղաքացի, և քաղաքական գործիչ, ինչպես նաև որպես իրավաբան, գտնում եմ, որ Չախալյանի հետապնդումն ու դատապարտումը 10 տարվա ազատազրկման քաղաքական բնույթ է կրում»,-հայտարարել է նա Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Ըստ նրա, նա դեռ կոնկրետ չգիտի, թե ինչ կարվի Չախալյանի գործով ԵԽԽՎ-ում, հաշվի առնելով հագեցած օրակարգը, և այն, որ Վրաստանի հարցը չկա օրակարգում: Ըստ նրա, այդ հարցը պետք է բարձրացնել նաև այլ միջազգային ատյաններում՝ հավելելով, որ մտադիր է դա անել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունում:
Փոստանջյանը գտնում է, որ հոկտեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրությունները Վրաստանում կարևոր են վիրահայերի և Չախալյանի գործի համար: «Մեզ համար շատ կարևոր է, որ մեր հարևանները ժողովրդավարական պետություններ լինեն…Կարևոր չէ, թե ով կհաղթի, կարևոր է, թե ինչպես կհաղթի»,-ասել է նա:
Վահագն Չախալյանը ձերբակալվել է 2008թ. հուլիսի 21-ին և դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման: Չախալյանի գործն այժմ քննարկման փուլում է Ստրասբուրգի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում:

28 Сентябрь 2012 - 13:25 AMT
Для дела Ваагна Чахаляна и армянской общины в Грузии, важны выборы 1 октября, считает Заруи Постанджян
Депутат от оппозиционной партии “Наследие” Заруи Постанджян подчеркнула необходимость активных действий со стороны Армении для освобождения осужденного в Грузии армянского активиста Ваагна Чахаляна.
“Я, и как гражданин Армении, и как политический деятель, и как юрист, считаю, что преследование, а затем и осуждение Ваагна Чахаляна на 10 лет, имеет политический характер”,- заявила она на пресс-конференции в Ереване.
По ее словам, она еще не знает конкретно, что будет сделано по делу Чахаляна в ПАСЕ, учитывая насыщенную повестку ассамблеи, и то, что вопрос Грузии в нее не входит, этот вопрос необходимо поднимать и в других международных структурах. Постанджян добавила, что намерена поднять вопрос Чахаляна в Европейской народной партии (ЕНП).
Депутат также отметила важность для дела Чахаляна, и вообще положения армянской общины Грузии, предстоящих 1 октябре в соседней стране парламентских выборов.
“Для нас очень важно, чтобы наши соседи были демократическим государством… Не важно кто победит, важно как победит”, – подчеркнула она.
Армянский активист Ваагн Чахалян был арестован грузинскими властями 21 июля 2008 года. 7-го апреля 2009 года в результате сопровождавшегося грубыми нарушениями судопроизводства он был приговорен к 10 годам лишения свободы по совокупности сфабрикованных обвинений в «организации массовых мероприятий, нарушающих общественный порядок», в «хулиганстве» и в «хранении оружия».
Дело Ваагна Чахаляна в настоящее время находится в стадии рассмотрения в Европейском суде по правам человека в Страсбурге.