22 Մարտ 2005 - 04:49 AMT
ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԻ ԿՈՒՍԱԿՑԱԿԱՆ ԽՄԲԵՐԸ ՀԱԶՎԱԳՅՈՒՏ ՄԻԱԲԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ԵՆ ՑՈՒՑԱԲԵՐԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ ԲԱՆԱՁԵՎԻ ՆԱԽԱԳԾԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ, ԳՏՆՈՒՄ Է ԲԱՆԱՁԵՎԻ ՀԵՂԻՆԱԿԸ
Գերմանիայի Դաշնային խորհրդարանի կուսակցական խմբերը հազվագյուտ միաբանություն եւ համերաշխություն են ցուցաբերել «1915 թվականի ապրիլի 24-ի կոտորածի 90-րդ տարեդարձի կապակցությամբ հայերի հիշատակի օր. Գերմանիան պետք է աջակցի թուրքերի եւ հայերի հաշտեցմանը» բանաձեւի նախագծի նկատմամբ: Այս մասին հայտարարել է գերմանական խորհրդարանի պատգամավոր, համապատասխան բանաձեւի հեղինակ, Բունդեսթագում Գերմանա-Կովկասյան խորհրդարանական խմբի նախագահ Քրիստոֆ Բերգները, տեղեկացնում է «Արմինֆո» գործակալությունը: Նրա խոսքերով` այսպիսով, ՔԺՄ եւ ՔՍՄ-ն մտադիր են կանխապես ապահովել Բունդեսթագի այլ քաղաքական խմբակցությունների աջակցությունը` ապրիլին բանաձեւի նախագծի քննարկման ժամանակ: «Մենք վստահ ենք, որ հանդես կգանք մեկ, կամ էլ նույնիսկ մի քանի կուսակցական խմբերի հետ համատեղ նախաձեռնությամբ»,- նշել է Ք.Բերգները` ավելացնելով, որ քանի որ ծրագրերում նախատեսված չի եղել մեծ արդյունքների հասնել, քան նախատեսված է եղել ի սկզբանե, նախաձեռնության հետագա լոբբինգը չի քննարկվել: Համապատասխան բանաձեւը կարող է ընդունվել հուլիսին խորհրդարանի արձակուրդ մեկնելուց առաջ: Խոսելով ՔԺՄ եւ ՔՍՄ-ի` Թուրքիայի ԵՄ-ին լիիրավ անդամակցության հեռանկարներին եւ Գերմանիայում Հայոց ցեղասպանության հարցի արդիականությանը հնարավոր փոխակապակցվածության մասին, բանաձեւի հեղինակն ասել է, որ խմբակցությունը հանդես է եկել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցությանը դեմ եւ ի օգուտ` Թուրքիային արտոնյալ գործընկերոջ կարգավիճակ տրամադրելուն, ինչն ավելի ցածր է ԵՄ-ին անդամակցելու կարգավիճակից: «Մենք գտնում ենք, որ մեր նախաձեռնության կողմից բարձրացված խնդիրը կապված չէ այն հարցի հետ` Թուրքիան կդառնա ԵՄ անդամ, թե կստանա արտոնյալ գործընկերոջ կարգավիճակ»,- հայտարարել է Ք.Բերգները:

22 Март 2005 - 04:49 AMT
Партийные группы парламента Германии проявили редкое единодушие в отношении проекта резолюции о геноциде армян, считает автор резолюции
Партийные группы Федерального Парламента Германии проявили редкое единодушие и солидарность в отношении проекта резолюции: «День поминовения армян по случаю 90- й годовщины резни 24 апреля 1915 года – Германия должна способствовать примирению турок и армян». Об этом заявил депутат немецкого парламента, автор соответствующей резолюции, президент Германо-Кавказской парламентской группы в Бундестаге Кристоф Бергнер, сообщает агенство Арминфо. По его словам, таким образом, ХДС/ХСС намерены заручиться поддержкой представителей других политических фракций Бундестага в ходе обсуждения проекта резолюции в апреле. «Мы убеждены, что выступим в совместной инициативе с одной, либо даже с несколькими политическими партиями», – отметил К. Бергнер, добавив, что поскольку в планы не входило достигнуть больших результатов, чем было изначально намечено, вопрос по дальнейшему лоббированию инициативы не обсуждался. Соответствующая же резолюция может быть принята перед тем, как парламент в июле уйдет в отпуск. Говоря о возможной взаимосвязи отношения ХДС/ХСС к перспективе полноправного членства Турции в Европейский Союз и актуальности в Германии вопроса геноцида армян, автор резолюции заметил, что фракция выступила против членства Турции в ЕС, и за предоставление Турции статуса Привилегированного Партнерства, что немного ниже самого статуса членства в ЕС. «Мы считаем, что проблема, поднятая в нашей инициативе, не связана с вопросом о том, станет Турция членом ЕС или получит статус привилегированного партнера», – заявил К. Бергнер.