Ռուս թենիսիստուհի Մարիա Շառապովան, որը հայտնի է խաղերի ժամանակ իր բղավոցներով, սատարում է Թենիսի կանանց ասոցիացիային՝ WTA-ին, կանանց թենիսում բղավոցների դեմ պայքարում:
WTA ներկայացուցիչները մտադիր են մրցավարներին հատուկ սարքեր տրամադրել խաղերի ժամանակ աղմուկի մակարդակը չափելու համար, ինչպես նաև դաստիարակչական աշխատանք անցկացնել թենիսի մանկական ակադեմիաներում: Շառապովան, որի բղավոցները համեմատելի են անցնող գնացքի աղմուկի հետ, սատարում է դրան:
«Որքան ինձ հիշում եմ, ես միշտ բղավել եմ խաղի ժամանակ: Ինձ ոչ ոք խորհուրդ չի տվել ինչպես ինձ պահել, սա ուղղակի սովորություն է: Ես կողմ եմ WTA նախաձեռնությանը: Թենիսի ակադեմիաներում հարկարվոր է սովորեցնել շնչառական տեխնիկա, քանի որ հասուն տարիքում շատ դժվար է ձերբազատվել այդ սովորությունից»,-մեջրեբում է նրա խոսքը rsport.ru-ն: –ԿԱ

1 Октябрь 2012 - 07:47 AMT
Российская теннисистка Мария Шарапова, известная своими криками во время матчей, поддерживает Женскую теннисную ассоциацию (WTA) в борьбе с этим явлением.
WTA планирует развернуть кампанию по борьбе с криками в женском теннисе. Представители ассоциации собираются оснастить судей специальными приборами для измерения уровня шума во время матчей, а также проводить воспитательную работу в детских теннисных академиях. Шарапова, чьи крики во время матчей по уровню громкости сравнимы с ревом пневматической дрели и шумом проходящего поезда, поддерживает эти начинания.
“Сколько себя помню, я всегда кричала во время матчей. Мне никто не советовал так себя вести, это просто привычка. Я поддерживаю план, созданный теннисной ассоциацией. Тренеры в академиях должны обучать детей специальной технике дыхания, потому что в зрелом возрасте очень сложно избавиться от этой привычки", – приводит слова теннисистки rsport.ru.