24 Մարտ 2005 - 03:50 AMT
ԱՄՆ ՊԵՏԴԵՊԱՐՏԱՄԵՆՏ. ՀԱՅԱՍՏԱՆՆ ԱՅՆ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ՇԱՐՔՈՒՄ Է, ՈՐՈՆՔ ԿԱՐՈՂ ԵՆ ՎԵՐԱԾՎԵԼ ՓՈՂԵՐԻ ԼՎԱՑՄԱՆ ՊՈՏԵՆՑԻԱԼ ԿԵՆՏՐՈՆՆԵՐԻ
Յուրաքանչյուր տարի ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը զեկույց է հրապարակում, որտեղ գնահատվում է փողերի լվացման հետ կապված իրավիճակը: Վերլուծության է ենթարկվում աշխարհի 200 պետություններում տիրող իրավիճակը, հաղորդում է «Washington ProFile»-ը: Երկրները բաժանված են երեք կատեգորիաների` «առավել խնդրահարույց» (երկրներ, որտեղ նշվում է դրամի մեծ գումարների լվացում` դրանց թվին են դասվում նաեւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները), «խնդրահարույց» (որտեղ նման գործընթացներ գրանցվում են, սակայն սահմանափակ մասշտաբով) եւ «դիտարկվողները» (երկրներ, որոնք չեն բախվում նման խնդիրների հետ, սակայն կարող են վերածվել փողերի լվացման պոտենցիալ կենտրոնների): 2004 թվականին Եվրոպայի եւ Եվրասիայի երկրների ցանկում «առավել խնդրահարույցների» շարքին են դասվում` Ավստրիան, Բոսնիան եւ Հերցոգովինան, Հունգարիան, Մեծ Բրիտանիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Իսպանիան, Իտալիան, Կիպրոսը, Լատվիան, Լիխտենշտեյնը, Լյուքսեմբուրգը, Նիդերլանդները, Ռուսաստանը, Թուրքիան, Ուկրաինան, Ֆրանսիան, Շվեյցարիան: «Խնդրահարույցների» անվանակարգում են հայտնվել` Ալբանիան, Բելառուսը, Բուլղարիան, Իռլանդիան, Մոնակոն, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Ռումինիան, Սերբիան եւ Չեռնոգորիան, Սլովակիան, Ուզբեկստանը (փոխադրվել է «դիտարկվողների» կատեգորիայից) եւ Չեխիան: «Դիտարկվողների» կատեգորիայում են` Ադրբեջանը, Անդորան, Հայաստանը, Վրաստանը, Դանիան, Իսլանդիան, Ղազախստանը, Ղրղզստանը, Լիտվան, Մակեդոնիան, Մալթան, Մոլդովան, Նորվեգիան, Սան Մարինոն, Սլովենիան, Տաջիկստանը, Թուրքմենստանը, Ֆինլանդիան, Խորվաթիան, Շվեդիան, Էստոնիան:

24 Март 2005 - 03:50 AMT
Госдеп США: Армения в списке стран, которые потенциально могут превратиться в центры отмывания денег
Ежегодно Госдепартамент США публикует доклад, в котором оценивается ситуация с отмыванием денег. Анализируется ситуация в 200 государствах мира, сообщает Washington ProFile. Страны разделены на три категории: “наиболее проблемные” (страны, где отмечается отмывание крупных сумм денег – к их числу относятся и сами Соединенные Штаты Америки), “проблемные” (подобные процессы фиксируются, однако имеют ограниченные масштабы) и “отслеживаемые” (страны, которые не сталкиваются с подобными проблемами, но потенциально могут превратиться в центры отмывания денег). В 2004 году среди стран Европы и Евразии к числу “наиболее проблемных” были отнесены: Австрия, Босния и Герцеговина, Венгрия, Великобритания, Германия, Греция, Испания, Италия, Кипр, Латвия, Лихтенштейн, Люксембург, Нидерланды, Россия, Турция, Украина, Франция, Швейцария. В номинацию “проблемные” попали: Албания, Беларусь, Болгария, Ирландия, Монако, Польша, Португалия, Румыния, Сербия и Черногория, Словакия, Узбекистан (был переведен из категории “отслеживаемые”) и Чехия. В категорию “отслеживаемые” были занесены: Азербайджан, Андорра, Армения, Грузия, Дания, Исландия, Казахстан. Кыргызстан, Литва, Македония, Мальта, Молдова, Норвегия, Сан-Марино, Словения, Таджикистан, Туркменистан, Финляндия, Хорватия, Швеция, Эстония.