«Սաֆարովի գործը» վնասում է Հայաստանի և Ադրբեջանի բանակցային գործընթացին և «սպառնում է տարածաշրջանային փխրուն անվտանգությանն ու կայունությանը»: Այս մասին ՄԱԿ-ի 67-րդ նստաշրջանի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը հիշեցրել է ադրբեջանցի զինծառայող Ռամիլ Սաֆարովի գործի մասին, ով Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման էր ենթարկվել` հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելու համար: Սաֆարովն ուղարկվել էր Ադրբեջան, որտեղ նրան ներում էր շնորհվել:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է, որ Սաֆարովը «սպանել է հայ սպային կացնով, քնած ժամանակ» և «պարզապես նրա համար, որ վերջինս հայ էր»: Նա հավելել է, որ «ադրբեջանական ղեկավարությունը Սաֆարովին դարձրել է ազգային հպարտության խորհրդանիշ և նմանակելու օրինակ երիտասարդության համար»:
«Սաֆարովի գործը լրջորեն սպառնում է ղարաբաղյան բանակցային գործընթացին և տարածաշրջանային փխրուն անվտանգությանն ու կայունությանը»,-ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր խիստ անհանգստությունն է արտահայտել Սիրիայում վատացող հումանիտար իրավիճակի կապակցությամբ, ընդգծելով, որ բռնության արդյունքում տառապում է խաղաղ բնակչությունը, այդ թվում` հայ համայնքի ներկայացուցիչները:
Նախարարը հաղորդել է, որ Հայաստանը շարունակում է փախստականներ ընդունել Սիրիայից: Նա ընդգծել է, որ անհնար է կարգավորման հասնել` առանց ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և լայն քաղաքական երկխոսություն սկսելու, որը պետք է հաշվի առնի բոլոր սիրիացիների շահերը, հաղորդում է ՄԱԿ-ի լրատվական կենտրոնը:

«Дело Сафарова» подрывает переговорный процесс между Азербайджаном и Арменией и «угрожает зыбкой региональной безопасности и стабильности». Об этом, выступая на 67-ой сессии ООН заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
Министр напомнил о деле азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, который был приговорен к пожизненному заключению в Венгрии за убийство армянского офицера. Сафаров был отправлен в Азербайджан, где его помиловали.
Глава МИД Армении сказал, что Сафаров «убил армянского офицера топором во сне» и «просто за то, что тот был армянином». Он добавил, что «азербайджанское руководство сделало его (Сафарова) символом национальной гордости и примером для подражания среди молодежи».
«Скандальное дело Сафарова серьезно подрывает нагорно-карабахский переговорный процесс и угрожает зыбкой региональной безопасности и стабильности», – отметил глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян выразил глубокую обеспокоенность по поводу ухудшения гуманитарной ситуации в Сирии, подчеркнув, что в результате насилия страдает мирное население страны, в том числе представители армянской общины.
Министр сообщил, что Армения продолжает принимать беженцев из Сирии. Он подчеркнул, что невозможно достичь прочного урегулирования без прекращения военных действий всеми сторонами и без широкого политического диалога, учитывающего интересы всех сирийцев, сообщает Центр новостей ООН.