2 Հոկտեմբեր 2012 - 09:45 AMT
Թենիսի միջազգային ֆեդերացիայի հակադոպինգային հանձնաժողովի ղեկավար, դոկտոր Ստյուարտ Միլլերը The Tennis Space թենիսային կայքի համար հարցազրույցում պատմել է այն մասին, թե ինչու պրոֆեսիոնալ թենիսում այդքան հաճախ չեն կատարում դոպինգ թեստեր, ինչպես նաև ներկայացրել իր տեսակետն այդ խնդրի վերաբերյալ:
«Մեր հանձնաժողովը որոշակի ֆինանսական սահմանափակումներ է ունեցել, որոնք թույլ չեն տալիս ավելացնել թեստերի քանակը: 2011-ին ITF-ն մրցումներից դուրս 21 արյան անալիզ է վերցրել` 18-ը տղամարդկանցից, 3-ը կանանցից: Մեզ հաջողվել է ինչ-որ չափով լուծել այդ հարցը, և հիմա մենք ավելացրել ենք ընդհանուր թեստերի թիվը ծրագրի շրջանակներում, դա վերաբերվում է խաղացողների արյան անալիզներին ինչպես մրցաշարերում, այնպես էլ խաղերից դուրս: Հետագայում մենք կպնդենք արյան անալիզների թիվն ավենացնելու վրա»,- ասել է Միլլերը:
Նա նշել է, որ դոպինգի խնդիրը պրոֆեսիոնալ թենիսում բավական լուրջ է, դրա ապացույցը վերջին տարիներին թենիսիստների կողմից դոպինգ օգտագործելու 63 հաստատված դեպքերն են: «Չեմ կարծում, որ մենք կարող ենք բռնել բոլոր խախտողներին, որովհետև ցավոք սրտի մենք հնարավորություն չունենք ստուգել յուրաքանչյուր թենիսիստի ամեն օր: Մեզ համար ակնհայտ է, որ թենիսում օգտագործել են և, հավանաբար, շարունակում են օգտագործել արգելված միջոցներ»:

2 Октябрь 2012 - 06:56 AMT
Глава антидопингового комитета Международной федерации тенниса (ITF) доктор Стюарт Милллер в интервью для теннисного портала The Tennis Space рассказал о том, почему в профессиональном теннисе игроков нечасто тестируют на допинг, а также дал свое видение данной проблемы в целом.
“ У нашего комитета были определенные финансовые ограничения, не позволявшие увеличить количество тестов.
В 2011 году ITF был взят 21 анализ крови на допинг вне соревнований – 18 у мужчин и три у женщин. Нам удалось в какой-то степени с ними справиться, и сейчас мы увеличили общее число тестов в рамках программы – это касается анализов крови игроков как на турнирах, так и в неигровое время. В дальнейшем мы будем настаивать на увеличении числа анализов”,- сказал Милллер.
Он отметил, что проблема допинга в профессиональном теннисе достаточно серьезна, доказательством этому служат 63 подтвержденных случая использования допинга теннисистами за последние годы. “Награды за большие победы в теннисе прельщают любого игрока, и просто непозволительно добиваться этих результатов нечестным образом. Также я не думаю, что мы можем поймать всех нарушителей, потому что к сожалению у нас нет возможности проверять каждого теннисиста каждый день. Для нас очевидно, что в теннисе использовались и, вероятно, продолжают использоваться запрещенные препараты”.