ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում ելույթ է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 67-րդ նստաշրջանում: Իր ելույթում նա մասնավորապես ասել է.«Սաֆարովի սկանդալային գործը լուրջ հարված է հասցրել Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացին և վտանգել տարածաշրջանային փխրուն անվտանգությունն ու կայունությունը:
Ադրբեջանը վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության համար Լեռնային Ղարաբաղի ու Հայաստանի դեմ ուժ գործադրելու իր մշտական սպառնալիքներով, որոնք զուգորդվում են այդ երկրի ղեկավարության ամենօրյա ռազմատենչ հայտարարություններով, ոչ միայն մերժելով երեք համանախագահ երկրների առաջարկները` զինադադարի ռեժիմի ամրապնդման, շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ, այլև զինադադարի շարունակական խախտումներով ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև շփման գծում, այլև սադրանքներ կազմակերպելով Հայաստանի հետ սահմանին, հայկական պատմական ու մշակութային արժեքների հանդեպ անդադար բարբարոսություններ իրականացնելով:
Մինչ Հայաստանը, միջազգային միջնորդների հետ համատեղ, ջանքեր է գործադրում բանակցային սեղանի շուրջ, Ադրբեջանը բազմապատկում է իր ռազմական բյուջեն` վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ավելի քան քսան անգամ և պարծենում է դրանով: Մինչ Հայաստանը և միջազգային հանրությունը կոչ են անում դիպուկահարներին դուրս բերել շփման գծից, Ադրբեջանի ղեկավարությունը մերժում է այն և դիպուկահարների դպրոցներ բացում երիտասարդության համար: Մինչ Հայաստանը կոչ է անում տարածաշրջանային համագործակցության, որը կարող է կողմերի միջև վստահության ամրապնդման գործիք դառնալ, ադրբեջանական իշխանությունները հայտարարում են, որ Թուրքիայի հետ միասին կշարունակեն շրջափակումը մինչև Հայաստանում ոչ մի հայ չմնա:
Հայաստանը և միջազգային հանրությունը մեկ լեզվով են խոսում: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ փաստաթղթերը, որոնք ընդունվել են 2010թ.-ի ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովի և 2008թ.-ի Հելսինկիում, 2009թ.-ի Աթենքում , 2010թ.-ի Ալմաթիում, 2011թ.-ի Վիլնյուսում նախարարական համաժողովների շրջանակներում, համանախագահ երկրների նախագահների հայտարարությունները Մեծ ութնյակի գագաթաժողովների շրջանակներում լ՛Աքիլայում 2009թ.-ին, Մուսկոկայում 2010թ.-ին, Դովիլում 2011թ.-ին և Մեծ քսանյակի գագաթաժողովին 2012թ.-ին՝ Լոս Կաբոսում, դրա վկայություններն են: Հայաստանի դիրքորոշումը համահունչ է այս փաստաթղթերում արտահայտված մոտեցումներին, համահունչ է միջազգային հանրության դիրքորոշմանը՝ գնալ կարգավորման դրանց հիման վրա»:
«Չնայած երեք համանախագահ երկրների ակտիվ ջանքերին, անհնարին է եղել կարգավորման գործընթացում բեկում արձանագրել, քանի որ ադրբեջանական կողմը մեկը մյուսի հետևից մերժել է միջնորդների կողմից ներկայացված բոլոր առաջարկները: Անկախ Ադրբեջանի ապակառուցողական պահվածքից, Հայաստանը շարունակելու է ջանքեր գործադրել Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման ուղղությամբ` հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության ու միջազգային իրավունքի նպատակների, սկզբունքների ու նորմերի վրա»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը ՄԱԿ ԳՎ-ում ունեցած իր ելույթում, հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

2 Октябрь 2012 - 14:52 AMT
“Скандальное дело Сафарова нанесло серьезный удар по переговорному процессу по урегулированию карабахского конфликта и угрожает хрупкому миру и стабильности в регионе”, – заявил, выступая на 67-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян.
По его словам, Азербайджан представляет опасность для безопасности и стабильности в регионе своими постоянными угрозами применить силу против Нагорного Карабаха и Армении, параллельно с периодическими милитаристскими заявлениями руководства этой республики, отказом принять предложение Минской группы об укреплении режима перемирия, создании механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, как и постоянными нарушениями режима перемирия не только на линии соприкосновения с Карабахом, но и диверсиями на границе с Арменией, варварским отношением к армянским историческим и культурным ценностям.
“Пока Армения совместно с международными посредниками прилагает усилия вокруг стола переговоров, Азербайджан наращивает военный бюджет. Пока Армения и мировое сообщество призывают отвести снайперов от передовой, азербайджанское руководство игнорирует эти призывы и открывает школы снайперов. Пока Армения призывает к региональному сотрудничеству, которое может стать механизмом укрепления доверия между сторонами, азербайджанские власти заявляют, что вместе с Турцией продолжат блокаду Армении, пока там не останется ни одного армянина.
Армения и международное сообщество говорят на одном языке, и все принятые по карабахской проблеме документы свидетельствуют об этом. Позиция Армении созвучна отображенным в этих документах подходам, созвучна позиции мирового сообщества идти к перемирию на основании этих документов.
Несмотря на активные усилия стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, невозможно было переломить процесс урегулирования, так как азербайджанская сторона один за другим отвергала все представленные посредниками предложения. Независимо от деструктивного поведения Азербайджана, Армения продолжит свои усилия по исключительно мирному решению карабахской проблемы на основе Устава ООН и норм и принципов международного права”, – сказал Эдвард Налбандян.