5 Հոկտեմբեր 2012 - 15:15 AMT
Ադրբեջանում կա 4 նախկին խորհրդային ավիաբազա, որոնք կարող են հարմար լինել իսրայելական ինքնաթիռների համար: Խոսքը Ադրբեջանի կենտրոնում գտնվող Կյուրդամիր, արևմուտքում գտնվող Գյանջա և արևելքում գտնվող Նասոսնայա և Գալա բազաների մասին է: Վերջերս ԱՄՆ օգնությամբ արդիականացվել է Նասոսնայայի օդանավակայանը և տեղադրվել են ժամանակակից սարքավորումներ: Ի դեպ, հենց այստեղից է Պենտագոնը բեռներ ուղարկում Աֆղանստան: Դատելով այս ամենից, Ալիևին բացահայտ կերպով որոշել են օգտագործել Թեհրանի դեմ` ենթադրելով, որ նրան այլ բան չի մնա անելու: Իսկ եթե նա ընդդիմանա, պարզապես կփոխարինվի ավելի հնազանդ թեկնածուով: Սակայն կլանի առաջնորդն այնքան էլ չի ընդդիմանում` լավ իմանալով, որ ճիշտ նույն իրավիճակում է, ինչ Մերձավոր արևելքի «բռնապետերը»: Ադրբեջանում փոքրիկ «արաբական գարուն» կազմակերպելը ամենահեշտն է, առավել ևս, որ, չնայած իշխող էլիտան հայտարարում է ժողովրդի միասնականության մասին, իրականում նման բան չկա:
Սակայն այստեղ ևս մեկ հարց է ծագում: Այն, որ Իսրայելը բարեկամություն է անում Ադրբեջանի հետ, միանգամայն հասկանալի է. հրեական պետությանն ուղղակիորեն անհրաժեշտ է մահմեդական երկրի աջակցությունը, հատկապես` Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերջնականորեն փչանալուց հետո: Հաշվի առնելով այն, որ Ալիևը «չի սիրում» Իրանին, իսրայելցիները, ավելի ճիշտ` ԱՄՆ-ն, խաղացին դրա վրա և չսխալվեցին:
«Չնայած Իսրայելի և Ադրբեջանի կողմից պաշտոնական հերքմանը, ադրբեջանական բանակի երկու նախկին զինծառայողներ, ովքեր կապեր ունեն բանակի հետ, ինչպես նաև ռուսական հետախուզության 2 աղբյուր, «Reuters-ին» հաղորդել են, որ Ադրբեջանն ու Իսրայելը քննարկել են Իրանի վրա հարձակվելու դեպքում Ադրբեջանի հնարավոր օգնությունը»,-գրում է Reuters-ը:
Ըստ գործակալության, գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը դարձել է հրեական պետության եզակի բարեկամներից. 1.6 մլրդ դոլար արժողությամբ ռազմական պայմանագիրը և Իսրայելի` կասպյան նավթը հասանելի դարձնելու անհագ ծարավը, ամրագրված են փաստաթղթերով: 2009թ նախագահ Ալիևը Իսրայելի հետ հարաբերությունները բնորոշել է որպես այսբերգ, որի 9/10 հատվածը գտնվում է ջրի մակերևույթի տակ:
Իսրայելական աղբյուրը հաղորդել է, որ հնարավոր է` «վայրէջք կատարի լիցքավորման օդանավը, որը նման կլինի քաղաքացիականին, որպեսզի ավելի ուշ հանդիպի Իսրայելի ՌՕՈւ օդանավերի հետ»: Թեհրանից Թել Ավիվ հազարավոր կիլոմետրեր են և լիցքավորումը խիստ անհրաժեշտ կլինի:
Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև առկա է նաև հետախուզական տվյալների փոխանակում: Ըստ նախորդ տարվա ռազմական համաձայնության, Ադրբեջանը պատրաստում է 60 անօդաչու թռչող սարքեր, որոնք մշակվել են ըստ իսրայելական նախագծի, և դրանք վերազինում է հետախուզության ավելի մեծ միջոցներով, քան պետք է նավթային օբյեկտները վերահսկելու համար կամ անգամ Լեռնայի Ղարաբաղի հարցում որոշ գործողություններ կատարելու:
Reuters-ի հրապարակումից հետո, թեմային անդրադարձավ նաև The Jerusalem Post-ը: Պարբերականը գրում է. «Իսրայելցիները կցանկանային մուտք ունենալ դեպի Ադրբեջանի բազաներ»: Այնուամենայնիվ, ադրբեջանցի և իսրայելցի պաշտոնյաները շարունակում են հերքել այն փաստը, որ համագործակցում են Իրանին հարված հասցնելու հարցի առնչությամբ: Ինչպես հայտնի է, տարվա սկզբին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիևը, պաշտոնական այցով գտնվելով Թեհրանում, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը մտադիր չէ քաղաքական քայլեր ձեռնարկել, որոնք կարող են վնասել Իրանին: «Ոչ մի երկիր չի կարող Ադրբեջանին Իրանի դեմ տրամադրել կամ մեր հողերն օգտագործել հակաիրանական նպատակներով: Սա Ադրբեջանի միանշանակ դիրքորոշումն է»,-այն ժամանակ Թեհրանում հայտարարել էր Աբիևը: Այս ամենն ինչ- որ չի համընկնում Հարավային Ատրպատականը Ադրբեջանին միացնելու գաղափարին և, առհասարակ, Իսլամական Հանրապետության դեմ վարվող քաղաքականությանը: Չնայած, այժմ վաղ է եզրակացություններ անել. տեղեկատվական պատերազմ է ընթանում և լուրջ գործակալությունների կողմից նմանատիպ հայտարարությունները կարող են լրջորեն բարդացնել Բաքվի և Թեհրանի` առանց այն էլ լարված հարաբերությունները:
Կհարված են արդյոք Իրանին, թե ոչ, առայժմ հայտնի չէ, սակայն, ամենայն հավականությամբ, ոչ: Խնդիրը Իսրայելի վախերը չեն, այլ այն, որ սիրիական պատմությունը շարունակվում է և դրա վերջը դեռևս չի երևում: Իսկ ԱՄՆ-ն առայժմ Իրան չի ներխուժի, որքան էլ որ դա ցանկանա վարչապետ Նեթանյահուն: Չափազանց վտանգավոր է: Ի դեպ, վտանգավոր է հենց Իսրայելի համար, ինչի մասին վարչապետը շատ լավ գիտի: Եվ դրա համար Իսրայելին կմնա միայն սպասել ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին: Եվ եթե անգամ հաղթի Միթ Ռոմնին, Մերձավոր Արևելքում ԱՄՆ քաղաքականությունը հազիվ թե էական փոփոխություններ կրի: Տվյալ պարագայում հաշվի է առնվում հասարակ դեմոգրաֆիան` 400 մլն արաբներ և 5-6 մլն հրեաներ, սրանք թվեր են, որոնք պարզապես անհամատեղելի են: Այո, արաբները չեն սիրում իրանցիներին: Սակայն էլ ավելի նրանք չեն սիրում հրեաներին և թուրքերին:

В Азербайджане есть четыре бывшие советские авиабазы, которые могут подойти для израильских самолетов: Кюрдамир в центральной части, Гянджа на западе, базы Насосная и Гала на востоке Азербайджана. Совсем недавно был модернизирован аэродром в Насосной с помощью США и установлено современное оборудование. Кстати, именно отсюда Пентагон переправляет грузы в Афганистан. Судя по всему, Алиева решили использовать против Тегерана, причем открыто, полагая, что никуда он не денется. А если будет упорствовать – просто заменить более покладистым. Правда, глава алиевского клана не очень и упорствует, отлично зная, что крючок, на котором его держат тот же самый, что был в случае с «диктаторами» Ближнего Востока. Устроить небольшую «арабскую весну» в Азербайджане легче легкого, тем более, что, несмотря на заверения правящей элиты о сплоченности народа, ничего такого нет и в помине.
Но тут возникает другой вопрос. То, что Израиль дружит с Азербайджаном – вполне понятно: мусульманская страна в качестве поддержки еврейскому государству просто необходима, особенно после испортившихся окончательно отношений с Турцией. Учитывая «нелюбовь» Алиева к Ирану, израильтяне, а вернее США на этом и сыграли и не ошиблись.
«Несмотря на официальные опровержения со стороны Израиля и Азербайджана, двое бывших военных азербайджанской армии, имеющие связи в армии, и два источника в российской разведке сообщили «Reuters», что Азербайджан и Израиль обсуждали вопрос возможной помощи Азербайджана в случае атаки на Иран», – пишет Reuters.
Согласно агентству, не секрет, что президент Азербайджана Ильхам Алиев стал редким другом еврейского государства: военный контракт стоимостью в $1.6 млрд. и жажда Израиля получить доступ к каспийский нефти закреплены документально. Президент Алиев в 2009 году охарактеризовал отношения с Израилем как айсберг, 9/10 части которого находится под поверхностью.
Израильский источник сообщил, что возможно, «будет совершена посадка заправочного самолета, который будет выглядеть, как гражданский, чтобы позднее встретиться с самолетами ВВС Израиля». От Тегерана до Тель-Авива тысячи миль, и заправка будет крайне необходима.
Между Азербайджаном и Израилем также налажен обмен разведданными. Согласно прошлогоднему военному соглашению, Азербайджан строит 60 беспилотников, разработанных по израильскому проекту, снабжая их гораздо большими средствами разведки, чем необходимо для контроля над нефтяными объектами или даже каких-либо операций против Нагорного Карабаха.
После публикации Reuters, тему подхватила The Jerusalem Post. Газета пишет: «Израильтяне хотели бы получить доступ к базам в Азербайджане". Тем не менее, азербайджанские и израильские чиновники продолжают отрицать факт сотрудничества в связи с ударами по Ирану. Как известно, в начале года министр обороны Азербайджана Сафар Абиев, находясь с официальным визитом в Тегеране, заявил, что Азербайджан не намерен предпринимать политические шаги, которые могут навредить Ирану. «Ни одна страна не сможет настроить Азербайджан против Ирана или использовать наши земли в антииранских целях. Это категорическая позиция Азербайджана", – заявил тогда в Тегеране Абиев. Как-то это не вяжется с очередной идеей присоединения провинции Южный Атрпатакан к Азербайджану и вообще вся политика против Исламской республики. Впрочем, сейчас выводы делать рано – идет информационная война и вбросы подобного рода из серьезных агентств могут серьезно осложнить и без того напряженные отношения между Баку и Тегераном.
Будет ли удар по Ирану или нет пока неясно, но скорее нет, чем да. И дело не в страхах Израиля, а в том, что сирийская история продолжается и конца ей не видно. А лезть в Иран США пока не будут, как бы этого не хотел премьер-министр Нетаниягу. Слишком опасно. Кстати, опасно и для Израиля, о чем сам премьер-министр прекрасно знает. И поэтому Израилю остается только ждать выборов президента США. И даже если победит Митт Ромни, политика США на Ближнем Востоке вряд ли потерпит существенные изменения. В данном случае в расчет берется простая демография – 400 миллионов арабов и 5-6 миллионов евреев – цифры просто несовместимые. Да, арабы не любят персов. Но еще больше они не любят евреев и турок.