5 Հոկտեմբեր 2012 - 07:32 AMT
Այսօր Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա կապակցությամբ, հաղորդում է Արցախի նախագահի մամուլի ծառայությունը: Ուղերձում, մասնավորապես ասվում է. «Սիրելի ուսուցիչներ,
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ:
Սա տոն է մեր ողջ ժողովրդի համար, քանի որ դժվար է գերագնահատել ձեր դերը մատաղ սերնդի կրթության, նրա հայեցի դաստիարակության ու ազգապահպանման գործում: Եվ ամենևին էլ պատահական չէ, որ ուսուցչի աշխատանքը միշտ մեծ հարգանք է վայելել Արցախում»,-ասել է Բակո Սհակյանը:
Նախագահն ընդգծել է, որ կրթությունը հանդիսանում է ԼՂՀ զարգացման առանցքային ուղղություններից մեկը, առանց որի անհնար կլինի արժանի տեղ զբաղեցնել ժամանակակից աշխարհում:
Նա հավելել է, որ ԼՂՀ իշխանություններն այսուհետ էլ կանեն հնարավորը ոլորտում առկա խնդիրները ժամանակին ու արդյունավետ կերպով լուծելու ուղղությամբ: Սահակյանը վստահեցրել է, որ այդ գործընթացը կկրի շարունակական բնույթ:
Եզրափակելով իր խոսքը` նախագահն ասել է. «Թանկագին բարեկամներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում քաջառողջություն, երջանկություն, բեղմնավոր աշխատանք ու ամենայն բարիք»:

Президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня учителя. В послании Бако Саакяна, в частности, говорится:
«Дорогие учителя!
От имени властей Республики Арцах и от себя лично искренне поздравляю вас с профессиональным праздником.
Это праздник для всего нашего народа, поскольку сложно переоценить вашу роль в деле образования, патриотического воспитания подрастающего поколения и сохранения национальной идентичности. Поэтому не случайно, что в Арцахе к работе учителя всегда относились с подчеркнутым уважением.
И сегодня образование является одним из ключевых направлений развития нашей республики, без которого невозможно будет занять достойное место в современном мире.
Власти НКР и впредь будут делать все возможное для своевременного и эффективного решения существующих в сфере задач. Хочу заверить вас, что этот процесс будет иметь непрерывный характер.