Հոկտեմբերի 13-ից «Սպիտակ» մարզահամալիրի լողավազանում կանցկացվի Հայաստանի ջրագնդակի առաջնությունը, հաղորդում է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը:
«Ջրագնդակը Հայաստանում որոշակի ունեցել է ավանդույթներ: Մեր երկրի 5 -6 ներկայացուցիչներ եղել են ԽՍՀՄ հավաքականների անդամներ և թեկնածուներ: Նրանցից Անատոլի Կոլեսնիկովը և Աշոտ Փիլոյանը դարձել են Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունների ոսկե մեդալակիրներ»,- նշել է ջրագնդակի հայկական դաշնության գլխավոր քարտուղար, միջազգային կարգի մրցավար Էդվարդ Մանթաշյանը:
Նա հավելել է, որ Հայաստանի անկախացումից հետո ջրագնդակ մարզաձևը նահանջ է ապրել, և վերջին անգամ երկրի առաջնություն անցկացվել է 2006 թվականին:

13 октября в бассейне спорткомплекса “Спитак” будет проведен чемпионат Армении по водному поло, сообщает официальный сайт НОКА.
“Водное поло имело в Армении определенные традиции. 5-6 представителей нашей страны являлись членами сборной СССР и кандидатами. Среди них Анатолий Колесников и Ашот Пилоян, ставшие золотыми призерами молодежных чемпионатов Европы”, – отметил генеральный секретарь Армянского союза по водному поло, судья международного класса Эдвард Манташян.
Он добавил, что в Армении в годы независимости данный вид спорта стал менее популярен, и в последний раз чемпионат страны проводился в 2006 году.