10 Հոկտեմբեր 2012 - 11:43 AMT
Կանանց շարքում աշխարհի առաջնությունը, որը պաշտոնապես մեկնարկում է Խանտի Մանսիյսկում նոյեմբերի 10-ից և տևելու է մինչև դեկտեմբերի 2-ը, ընդունելու է աշխարհի 33 երկրների 64 շախմատիստուհիների:
Տիտղոսի համար պայքարելու են անցած տարիների չեմպիոնները, միջազգային շախմատային ֆեդերացիայի վարկանիշի լավագույն շախմատիստները, մայրցամաքային, տարածաշրջանային առաջնությունների լավագույն մարզիկները:
Մրցաշարը բաժանվել է վեց փուլերի` կիսված երկու խաղերի: Վերջին փուլը բաժանվելու է չորս խաղերի, դրա հաղթողը ստանալու է 2012-ին կանանց շարքում շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչումը: Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է 450 հազար դոլար, հաղորդում է sport-express.ru-ն:

Чемпионат мира среди женщин по шахматам, который официально стартует в Ханты-Мансийске с 10 ноября и продлится до 2 декабря, примет 64 шахматистки из 33 стран мира.
Бороться за титул будут чемпионки прошлых лет, лучшие шахматистки рейтинга международной шахматной федерации, номинанты президента федерации и лучшие спортсменки континентальных и зональных чемпионатов.
Турнир будет разделен на шесть раундов, поделенных на два матча. Последний раунд будет разбит на четыре поединка, его победительница и получит звание чемпиона мира 2012 года по шахматам среди женщин. Призовой фонд чемпионата составит 450 тысяч долларов, передает sport-express.ru.