5 Ապրիլ 2005 - 03:38 AMT
ԱՊՐԻԼԻ 11-14-Ը ՍԹՐԱՍԲՈՒՐԳՈՒՄ ԿԿԱՅԱՆԱ «ԱՆՑՅԱԼԻ ԱՊԱԳԱՆ. ՀԱՅԵՐԻ ՎԻՃԱԿԸ ԹՈՒՐՔԻԱՅՈՒՄ» ԵՎ «ԱՆԿԱՐԱ-ԵՐԵՎԱՆ ՓՈԽՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ» ԹԵՄԱՆԵՐՈՎ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐԸ
Ապրիլի 11-14-ը Սթրասբուրգում կանցկացվեն Եվրախորհրդարանի կողմից կազմակերպված «Անցյալի ապագան. հայերի վիճակը Թուրքիայում» եւ «Անկարա-Երեւան փոխհարաբերությունները» թեմաներով քննարկումներ: Լսումները, ինչպես տեղեկացնում է թուրքական NTV հեռուստաալիքը, կանցկացվեն Եվրախորհրդարանի կանաչների խմբակցության նախաձեռնությամբ եւ կվարի խմբակցության անդամ, Գերմանիայի ներկայացուցիչ, ազգությամբ թուրք Ջեմ Օզդեմիրը, տեղեկացնում է «Ռեգնում» ռուսաստանյան լրատվական գործակալությունը: Աղբյուրի համաձայն` քննարկումներին կմասնակցի ԱՄՆ Մինիսոթի ինստիտուտի պատմաբան եւ սոցիոլոգ Թաներ Ակչամը, որը կներկայացնի «Անցյալի վկաներն օսմանյան արխիիվներն են. պաշտոնական թուրքական պատմությունը պետք է կրկին պարզաբանվի եւ վերագնահատվի» զեկույցը: Լսումներին կմասնակցեն նաեւ թուրքական «Զաման» թերթի լրագրող Էթյեն Մախչիկյանը եւ Թուրքիայում հրատարակվող «Ակոս» հայկական թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքը: Նախատեսված են նրանց ելույթները: Ակնկալվում է, որ քննարկումներին կմասնակցեն նաեւ հայկական սփյուռքի տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ եվրախորհրդարանի մեծ թվով պատգամավորներ: Թուրքական NTV հեռուստաալիքը հիշեցնում է, որ Եվրախորհրդարանը 1987 թվականի հունիսի 18-ին ընդունել է Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձեւ, իսկ 2004 թվականի դեկտեմբերի 15-ին պահանջել է Անկարայից ճանաչել Ցեղասպանությունը:

5 Апрель 2005 - 03:38 AMT
11-14 апреля в Страсбурге состоятся обсуждения по темам “Будущее прошлого: состояние армян в Турции” и “Взаимоотношения Анкара-Ереван”
11-14 апреля в Страсбурге состоятся организованные Европарламентом обсуждения по темам “Будущее прошлого: состояние армян в Турции” и “Взаимоотношения Анкара-Ереван”. Слушания, как передает турецкий телеканал NTV, пройдут по инициативе фракции зеленых Европарламента и будет вести член фракции, представитель Германии турок по национальности Джем Оздемир, сообщает ИА Regnum. Согласно источнику, в обсуждениях примет участие историк и социолог Минисотского университета США Танер Акчам, который представит доклад “Свидетелями прошлого являются османские архивы: официальная турецкая история должна быть вновь уточнена и переоценена”. В слушаниях примут участие также журналист турецкой газеты “Заман” Этьен Махчубян и редактор издающейся в Турции армянской газеты “Акос” Грант Динк. Запланированы их выступления. Ожидается, что в обсуждениях примут участие также представители разных организаций армянской диаспоры и большое число европарламентариев. Турецкий канал NTV напоминает, что Европарламент 18 июня 1987 года принял резолюцию о признании Геноцида армян в Турции, а 15 декабря 2004 года потребовал от Анкары признать Геноцид.