11 Հոկտեմբեր 2012 - 07:26 AMT
Հոկտեմբերի 11-14-ը Կինշասայում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովին և գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը կայցելի Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետություն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
1970 թ-ին ստեղծվել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախատիպը` Մշակութային և տեխնիկական համագործակցության ասոցիացիան: Որպես ֆրանկոֆոնիայի օր է ընտրվել մարտի 20-ը:
Ֆրանկոֆոնիան, որպես շարժում, միավորում է 75 պետությունների, որոնցից 56-ը ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրներ են, 19-ը` դիտորդներ: Այդ կազմակերպության հովանու ներքո տոնվում են Ֆրանկոֆոնիայի օրերը, շաբաթները և ամիսները:

11 Октябрь 2012 - 09:55 AMT
С 11 по 14 октября с целью участия в форуме глав МИД и саммите Международной организации Франкофонии, который состоится в Киншасе, министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян посетит Демократическую Республику Конго. Об этом сообщают в пресс-службе МИД РА.
Международная организация Франкофонии (МОФ) создана в 1970 году в Ниамее (Нигер) под названием Агентство культурного и технического сотрудничества. В 1998 г. Организация получила название Международная организация Франкофонии. Главная цель организации – содействие развитию разнопланового сотрудничества между полностью или частично франкоязычными государствами. День Франкофонии отмечается 20 марта.
Франкофония, как движение, объединяет 75 государств, из которых 56 являются членами организации, а 19 – наблюдателями.