11 Հոկտեմբեր 2012 - 08:15 AMT
Ռոջեր ֆեդերերն այսօր կարող է երկարացնել իր ընդհանուր ներկայությունը աշխարհի առաջին ռակետի դիրքում մինչև 300 շաբաթ, հայտնում է ATP պաշտոնական կայքը: Այդ ցուցանիշին նա կհասնի Ստանիսլավ Վավրինկայի հանդեպ հաղթանակի դեպքում Շանհայում «Մասթերս» մրցաշարի երրորդ շրջանի խաղում:
«Ես շատ ուրախ եմ,-ասել է Ֆեդերերը: -Դա մեծ թիվ է, թեև ինձ համար մեծ տարբերություն չկա 299-ի և 300 միջև: Ամեն դեպքում խաղը կարևոր կլինի ինձ համար: Դա եզրափակիչ չէ, ուստի ես շատ չեն նյարդայնանա: Ուղղակի ընկերոջ դեմ խաղն առանձնահատուկ կլինի և մի փոքր ավելի ծանր»:
Վարկանիշի վերին հորիզոնականում մնալու շաբաթների քանակով Ֆեդերերը բացարձակ ռեկորդակիր է: Երկրորդ ցուցանիշը հայտնի ամերիկացի Փիթ Սամփրասինն է՝ 286 շաբաթ, երրորդը Իվան Լենդլի՝ 270:

Роджер Федерер сегодня может продлить свое суммарное пребывание в ранге первой ракетки мира до трехсот недель, сообщает официальный сайт ATP. Этой отметки швейцарец достигнет в случае победы над соотечественником Станисласом Вавринкой в матче третьего круга турнира серии “Мастерс” в Шанхае.
“Я очень рад, – сказал Федерер. – Это большое число, хотя для меня нет особой разницы между 299 и 300. В любом случае матч будет важен для меня. Это не финал, поэтому я не буду сильно нервничать. Просто матч против друга будет особенным и чуть более тяжелым”.
Федерер является абсолютным рекордсменом по количеству недель на вершине рейтинга. Второй показатель у знаменитого американца Пита Сампраса (286 недель), третий – у Ивана Лендла (270).