Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Վալերի Բուայեի գրավոր հարցապնդմանը, որը նա ուղարկել էր մեկ ամիս առաջ՝ նպատակ ունենալով պարզել ԱԳՆ վերաբերմունքը Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման ու ազատ արձակման հարցին:
Ֆրանսիայի ԱԳՆ պատասխանում, որը հրապարակվել է «Պաշտոնական թերթում., ասվում է, որ նախարարությունն արդեն իսկ արձագանքել է այս հարցապնդմանը:
«Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև լարվածության ֆոնի վրա կարևոր է, որ բանակցային գործընթացը չընդհատվի»,-ասվում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ պատասխանում:
Նշվում է, որ Ֆրանսիան որպես ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահ մտադիր է բոլոր ջանքերը գործադրել նպաստելու համար ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը ու կատարել իր պարտականությունները ՄԽ միջնորդության շրջանակներում:
«Այդ նպատակով առաջիկա օրերին ու շաբաթներին մենք շփումներ կունենանք բարձր մակարդակով այդ երկու երկրների հետ»,-հայտնում է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն:

12 Октябрь 2012 - 09:28 AMT
МИД Франции ответил на письменный запрос депутата Национального Собрания Франции Валери Буайе, направленный месяц назад во внешнеполитическое ведомство с целью узнать его отношение к экстрадиции и освобождению Рамиля Сафарова.
В ответе МИД Франции, опубликованном в «Официальной газете», говорится, что министерство уже дало свою реакцию по данному вопросу.
«На этом фоне повышенной напряженности в отношениях между Азербайджаном и Арменией важно, чтобы переговорный процесс не прерывался», – говорится в ответе МИД Франции.
Отмечается, что Франция как страна-сопредседатель Минской группы намерена продолжить усилия по содействию мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и исполнять свои обязанности в рамках посредничества Минской группы ОБСЕ.
«С этой целью в ближайшие дни и недели у нее будут контакты на высшем уровне с двумя этими странами», – сообщает МИД Франции.