12 Հոկտեմբեր 2012 - 10:56 AMT
ՈւԵՖԱ-ն հավանություն է տվել միավորված առաջնություններ անցկացնելու գաղափարին, որտեղ հանդես կգան մի քանի երկրներ ներկայացնող ակումբներ:
Առաջին նման մրցաշարը կարող է դառնալ Բալկանյան տարածաշրջանի առաջնությունը, որին կմասնակցեն 8 երկրների 16 ակումբներ, որոնք ներկայացնում են նախկին Հարավսլավիայի պետությունները:
Ենթադրվում է, որ նման առաջնություն կարող է կայանալ 2015-ին: Բուդվայում սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին կայացել է հանդիպում, կազմակերպված ՈւԵՖԱ-ի կողմից, որին մասնակցել են ֆուտբոլային ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև պետական իշխանության մարմինների հետ փոխգործակցության հարցերով ՈւԵՖԱ-ի գլխավոր քարտուղար և ղեկավար Թեոդոր Թեոդորիդիսը:
Ներկա պահին նոր լիգայում մասնակցության մասին հարցը քննարկում են թիմեր Խորվաթիայից, Սերբիայից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Սլովենիայից, Մակեդոնիայից և Մոնտենեգրոյից, ինչպես նաև Հունգարիայից և Բուլղարիայից: ՈւԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին արդեն իր աջակցությունն է հայտնել նոր գաղափարին: Պետք է նշել, որ նման դեպքն արդեն տեղ է գտել ֆուտբոլի պատմության մեջ: Ավելի քան 10 տարի առաջ քննարկվել է Նիդերլանդների, Դանիայի, Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Պորտուգալիայի և Բելգիայի թիմերից կազմված Ատլանտյան լիգա ստեղծելու հարցը, սակայն այդ ժամանակ ՈւԵՖԱ-ն կտրականապես դեմ է եղել:

УЕФА одобрил идею создания объединенных чемпионатов, в которых будут играть клубы, представляющие несколько стран.
Первым таким турниром может стать чемпионат Балканского региона, в котором примут участие 16 клубов из 8 стран, представляющие государства бывшей Югославии.
Предполагается, что такое первенство может впервые состояться уже в 2015 году. 17 и 18 сентября в Будве состоялась встреча, организованная УЕФА, в которой приняли участие представители футбольных ассоциаций, а также генеральный секретарь и глава УЕФА по взаимодействию с органами государственной власти Теордор Теодоридис.
В настоящее время вопрос об участии в новой лиге рассматривают команды из Хорватии, Сербии, Боснии и Герцеговины, Словении, Македонии и Черногории, а также Венгрии и Болгарии. Президент УЕФА Мишель Платини уже выразил поддержку новой идее.
Стоит отметить, что подобный случай уже имел место в истории футбола. Больше десяти лет назад обсуждался вопрос формирования так называемой Атлантической лиги с командами из Нидерландов, Дании, Швеции, Норвегии, Португалии и Бельгии, однако в то время УЕФА выступил категорически против.