12 Հոկտեմբեր 2012 - 10:36 AMT
Այսօր Երուսաղեմում երկարատև հիվանդությունից հետո կյանքի 93-րդ տարում վախճանվել է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Թորգոմ արքեպիսկոպոս Մանուկյանը:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Գերագույն հոգևոր խորհուրդը և Հայ Եկեղեցու ողջ եկեղեցական դասը սգում են բազմավաստակ Պատրիարք Սրբազան Հոր մահը` աղոթելով, որ Տերը Սուրբ Հոգու մխիթարությունը պարգևի հավատավոր մեր ժողովրդին և Իր խնամքի և օրհնության ներքո պահի Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքական Աթոռը և նրա զինվորյալ միաբանությունը:
Ամենապատիվ Տ. Թորգոմ արքեպիսկոպոս Մանուկյանը ծնվել է 1919 թ. փետրվարի 16-ին, Բաղդադի հյուսիսում (Իրաք)` Բագուբա քաղաքի մոտ գտնվող փախստականների ճամբարում: Բաղդադի Սրբոց Թարգմանչաց հայկական դպրոցում նախակրթական ուսումն ավարտելուց հետո ընդունվել է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի Սրբոց Հակոբյանց ժառանգավորաց վարժարան:
1936 թ. օգոստոսի 2-ին սարկավագ է ձեռնադրվել ձեռամբ երջանկահիշատակ Պատրիարք Թորգոմ արքեպիսկոպոս Գուշակյանի:
1939 թ. հուլիսի 23-ին ձեռնադրվել է կուսակրոն քահանա` ստանալով Թորգոմ անունը:
1939-46 թթ. Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանում տարբեր պաշտոններ է վարել. աշխատել է Պատրիարքարանի «Սիոն» ամսագրի խմբագրությունում, ինչպես նաև եղել է ճեմարանի փոխտեսուչ:
1946 թ. հուլիսին մեկնել է ԱՄՆ և նշանակվել Հյուսիսային Ֆիլադելֆիայի (Փենսիլվանիա) Ս. Երրորդություն հայկական եկեղեցու հոգևոր հովիվ: 1951 թ. Ամերիկայի Արևելյան թեմի առաջնորդի կողմից նշանակվել է թեմի առաջնորդական փոխանորդ:
1954 թ. Հյուսիսային Ֆիլադելֆիայում մեկ տարով վերսկսելով ծառայությունը` Հայր Թորգոմը վերադարձել է Երուսաղեմ և նշանակվել ճեմարանի տեսուչ: Նա նաև վարել է Պատրիարքարանի դիվանապետի պարտականությունները:
1960 թ. վերադառնալով ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու նպատակով ընդունվել է Քեմբրիջի Եպիսկոպոսական Աստվածաբանական Դպրոց (Մասաչուսեթս):
1962 թ. ընտրվել է Հայ Եկեղեցու Ամերիկայի Արևմտյան թեմի առաջնորդ:
Նույն թվականի հոկտեմբերի 14-ին, ձեռամբ երջանկահիշատակ Ամենայն Հայոց Վազգեն Ա Կաթողիկոսի, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում ձեռնադրվել է եպիսկոպոս:
1966 թ. ապրիլին, Արևմտյան թեմի առաջնորդի պաշտոնում 4 տարի ծառայելուց հետո Թորգոմ Եպիսկոպոսը ընտրվել է Հայ Եկեղեցու Ամերիկայի Արևելյան թեմի առաջնորդ:
Երկու տարի անց երջանկահիշատակ Վազգեն Ա Կաթողիկոսի կողմից նրան շնորհվել է Արքության պատիվ:
Արևելյան թեմի առաջնորդի պաշտոնում 24 տարի ծառայելուց հետո Թորգոմ Արքեպիսկոպոսը 1990 թ. մարտի 22-ին ընտրվել է Երուսաղեմի 96-րդ Պատրիարք:
1994 թ. օգոստոսի 19-ին Վազգեն Ա Կաթողիկոսի մահից հետո Ամենապատիվ Սրբազան Հայրը նշանակվել է ԿաթողիկոսականՏեղապահ:
Թորգոմ Արքեպիսկոպոս Մանուկյանը ստացել է մի շարք ակադեմիական պարգևներ, արժանացել է Նյու Յորքի Ընդհանուր Աստվածաբանական Ճեմարանի պատվավոր դոկտորի կոչման:
1986 թ. ստացել է նաև Ամերիկայի երկու գլխավոր պարգևները. «Ազատության Արձան» և «Էլիզ Այլընդ» պատվո շքանշանները:
Թորգոմ Պատրիարքը մեծ ավանդ է ունեցել միջազգային էկումենիկ հարաբերությունների զարգացման գործում: Նա ծառայել է ԱՄՆ-ում Քրիստոսի Եկեղեցիների Ազգային Ժողովի հանձնաժողովում, նախագահել է «Կրոնն ամերիկյան կյանքում» խորհուրդը: Եղել է նաև «Խղճմտանքի կոչ» հիմնադրամի տնօրենների խորհրդի անդամ:
Թորգոմ Պատրիարքը հեղինակ է 20 մենագրությունների, որոնց թվում` բանաստեղծական երեք ժողովածուներ, հայկական Ս. Պատարագի ուսումնասիրություն, հայոց Մեծ Եղեռնին նվիրված գրքեր և Երուսաղեմի սուրբ վայրերի մանրամասն ուղեցույց:
Պատրիարք Հայրը ճանաչված կոմիտասագետ էր:
Հոկտեմբերի 14-ին` Ս. Պատարագի ավարտին, Մայր Տաճարում կկատարվի հոգեհանգստյան արարողություն` Հայ Եկեղեցու վաստակյալ սպասավորի հոգու խաղաղության համար:

Сегодня, 12 октября в Иерусалиме после продолжительной болезни на 93-ем году жизни скончался Иерусалимский патриарх Армянской церкви, архиепископ Торгом Манукян. О кончине Патриарха проинформировал Католикоса Всех Армян Гарегина II Патриарший Местоблюститель архиепископ Нурхан Манукян.
Он родился 16 февраля 1919 года в лагере беженцев вблизи города Бакуба, к северу от Багдада, Ирак. После окончания начальной армянской школы Святых переводчиков в Багдаде, он поступил в семинарию Армянского патриархата Св. Джеймса в Иерусалиме. 2 августа 1936 года был рукоположен в диаконы патриархом, архиепископом Торгомом Кушагяном. По его рукоположению, ему было присвоено имя Торгом 23 июля 1939 года.
С 1939-1946 служил на различных должностях в Армянской патриархии: в составе совета Патриархата, а также в семинарии. В июле 1946 года он отправился в Соединенные Штаты и настоятелем Армянской церкви Святой Троицы в Северной Филадельфии, штат Пенсильвания. В 1951 году он был назначен генеральным викарием Восточной епархии Америки со штаб-квартирой в Нью-Йорке. В 1954 году, отец Торгом возвратился в Иерусалим, где, как декан семинарии, взял на себя ответственность за религиозное образование молодых семинаристов. А также возглавлял канцелярию Патриархии.
Вернувшись в Соединенные Штаты в 1960 году, он поступил в аспирантуру Духовной епископальной школы в Кембридже, штат Массачусетс. Его исследования были прерваны, когда в 1962 году он был избран предстоятелем Западной епархии Армянской Церкви с резиденцией в Лос-Анджелесе. 14 октября того же года он был рукоположен в епископы Святого престола Эчмиадзина, Армении, Его Святейшеством Вазгеном I.
В апреле 1966 года, епископ Торгом был избран предстоятелем Восточной епархии Армянской Церкви Америки. В 1968 архиепископ Торгом Манукян был возведён в сан архиепископа.
Отслужив шесть раз подряд предстоятелем Восточной епархии – архиепископ Торгом был избран 96-м Армянским патриархом Иерусалима 22 марта 1990.
После смерти Католикоса Вазгена I, был избран Местоблюстителем Святого Эчмиадзинского Престола (с 19 августа 1994 года – по апрель 1995 года).
Архиепископ Торгом сыграл важную роль в содействии международных экуменических отношений. Он являлся членом Совета Национального Совета Церквей Христа в США, и был председателем совета директоров общества "Религии в американской жизни". Он также был членом совета директоров Фонд "Призыв совести".
После разрушительного спитакского землетрясения 1988 года он сыграл важную роль в координации международных усилий, направленных на мобилизацию и сортировочной финансовой и материальной поддержки для процесса восстановления.
14 октября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине будет отслужен молебен за упокой души Иерусалимского Патриарха.