8 Ապրիլ 2005 - 02:46 AMT
ՀՈՒՆԳԱՐԻԱՅԻ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ՄԵՐԺԵԼ Է ՌԱՄԻԼ ՍԱՖԱՐՈՎԻ ՓՈՐՁԱՔՆՆՈՒԹՅԱՆԸ ԱԴՐԲԵՋԱՆՑԻ ՄԱՍՆԱԳԵՏՆԵՐԻՆ ՄԱՍՆԱԿԻՑ ԴԱՐՁՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ ՄԻՋՆՈՐԴՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ադրբեջանցի փորձագետները կկարողանան ներկա լինել Ռամիլ Սաֆարովի փորձաքննությանը միայն հունգարացի բժիշկների մասնակցությամբ, սակայն նրանց համար բացառվում է որեւէ եզրակացություն անելու հնարավորությունը: Այդ մասին հայտարարել է փաստաբան Նազելի Վարդանյանը, մեկնաբանելով Սաֆարովի փաստաբան Ադիլ Իսմայլովի («Էխո» թերթ) հայտարարությունը հաջորդ շաբաթ նշանակված իր պաշտպանյալի դատաբժշկական փորձաքննության մասին, հաղորդում է «Արմինֆո» գործակալությունը: «Հաջորդ շաբաթ ակնկալվում է Ռամիլ Սաֆարովի երկրորդ դատաբժշկական փորձագիտության անցկացումը: Ամենայն հավանականությամբ ադրբեջանցի հոգեբույժները կմեկնեն Բուդապեշտ դրան մասնակցելու համար»,- հայտարարել է փաստաբանը: «Էխո» թերթի տված իր մեկնաբանություններում փաստաբան Իսմայլովը հաղորդել է, որ բժշկական փորձաքննությունը անհրաժեշտ է անցկացնել ադրբեջանցի մասնագետների մասնակցությամբ: «Քանի որ ադրբեջանցի մասնագենտները կմասնակցենք տեստավորմանը որպես դիտորդներ, ապա Իսմայլովը չի բացառել, որ վերջնական որոշումը մասնագետների մասնակցության վերաբերյալ կկայացվի հենց տեստավորման ընթացքում»,-նշել է Իսմայլովը: Իր հերթին, փաստաբան Նազելի Վարդանյանը հիշեցրել է, որ հունգարական դատարանը մերժել է ադրբեջանական կողմի միջնորդությունը փորձագիտությանը ադրբեջանցի մասնագետների մասնակցության վերաբերյալ: Այդպիսով, ադրբեջանցի փորձագետների ներկայությունը իրենց ոչինչ չի տա փորձագիտության արդյունքնեորւմ համոզվելուց բացի: Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարվը 2004 թվականի փետրվարի 19-ին կացնահարել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Ներկայումս Հունգարիայի մայրաքաղաքում ընթանում է դատավարությունը: Մարգարյանների ընտանիքի եւ մյուս հայ սպա Հայկ Մակուչյանի շահերը ներկայացնում է փաստաբան Նազելի Վարդանյանը: Սաֆարովին մեղադրանք է ներկայացվել Հունգարիայի ՔՕ 166 հոդվածի 2 մասով, որով սահմանած պատիժը հասնում է մինչեւ ցմահ բանտարկություն: Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է մայիսի 10-ին: Փորձաքննության արդյունքները կհրապարակվեն դատարանում: Նշենք, որ հաջորդ դատական նիստին ներկա կլինի նաեւ Հունգարիայի օմբուդսմենի ներկայացուցիչը:

8 Апрель 2005 - 02:46 AMT
Венгерский суд отклонил ходатайство об участии азербайджанских специалистов в проведении экспертизы Рамиля Сафарова
Азербайджанские эксперты смогут присутствовать на экспертизе Рамиля Сафарова лишь с разрешения венгерских врачей, но при этом для них исключена возможность давать какие- либо заключения. Об этом заявила адвокат Назели Варданян, комментируя заявление адвоката Сафарова Адиля Исмайлова (газета “Эхо”) о намеченной на следующую неделю судебно-медицинской экспертизе его подзащитного, сообщает агентство Арминфо. “На следующей неделе ожидается проведение повторной судебно-медицинской экспертизы Рамиля Сафарова. Скорее всего азербайджанские психиатры поедут в Будапешт для участия в ее проведении”, – заявил адвокат. В своих комментариях “Эхо” адвокат Исмайлов сообщил, что проведение медэкспертизы необходимо с участием азербайджанских специалистов. “Поскольку азербайджанские специалисты будут участвовать в тестировании в качестве наблюдателей, то Исмайлов не исключил, что окончательное разрешение на участие специалистов будет дано в процессе самого тестирования”, – отметил Исмайлов. В свою очередь, адвокат Назели Варданян напомнила, что венгерский суд отклонил ходатайство азербайджанской стороны об участии азербайджанских специалистов в проведении экспертизы. Таким образом, присутствие азербайджанских экспертов не даст им ничего, помимо возможности убедиться в результате экспертизы. Напомним, что азербайджанский офицер Рамиль Сафаров 19 февраля 2004 года в Будапеште зарубил топором армянского офицера Гургена Маргаряна. В настоящее время в столице Венгрии проходит судебный процесс. Интересы семьи Маргаряна и другого армянского офицера, Айка Макучяна, представляет адвокат Назели Варданян. Сафарову предъявлено обвинение по ч.2 статьи 166 УК Венгрии, предполагающей наказание вплоть до пожизненного заключения. Следующее судебное заседание назначено на 10 мая. Результаты экспертизы будут оглашены на суде. Отметим, что на следующем судебном заседании будет также присутствовать представитель омбудсмена Венгрии.