Նախագահն ամբողջ մեղքը բարդել է նրա վրա, որ նավթից ստացվող եկամուտները փոխվել են հօգուտ Ադրբեջանի` 75-ի 25-ի հարաբերությամբ և հայտարարել, որ Ադրբեջանը չի ստացել 8.1 մլրդ դոլար արժողությամբ եկամուտները: Ավելին, Ալիևը ընդգծել է, որ «սխալ կանխատեսումներն անընդունելի են» և «համաշախարհային բիզնեսում նման հարաբերակցությունն անհանր է»:
Սակայն bp-ն այստեղ բացարձակապես մեղավոր չէ. դռևս 10 տարի առաջ մասնագետներն ասում էին, որ Բաքվի նավթի պաշարները անվերջ չեն և 2017-ին դրանց վերջը կգա: Սակայն Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմը չցանկացավ ականջալուր լինել խելամտության ձայնին և այժմ, փաստորեն, սկսում է պատասխան տալ իր սխալների համար: British Petroleum-ում բացարձակապես մեղավոր չէ. վաղն Ալիևը կմեղադրի մեկ այլ ընկերության, իսկ հետո հերթը կհասնի նաև ԱՀՊՆԸ-ին: Ինչպես երևում է խնդիրն այստեղ միանգամայն այլ է: Իլհամ Ալիևը գնալով դառնում է ավելի ու ավելի անկանխատեսելի համաշխարհային հանրության համար և այլ բան չի մնում, քան «ձեռք մեկնելը», որպեսզի նա չկործանվի: Սակայն օգնությունն առայժմ էական չի լինի, քանի որ նախաքան նախագահական ընտրությունները դեռևս մեկ տարի կա: Միանգամայն հնարավոր է, որ այս տարվա ընթացքում պարզ դառնա, որ Բաքուն նավթ է արդյունահանում Կասպիայի այլ սեկտորից, մասնավորապես` թուրքմենական և իրանական: Ենթադրենք, իանական նավթի նկատմամբ ոտնձգությունները Արևմուտքը կարող է ներել, սակայն թուրքմենականի նկատմամբ` հազիվ թե:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի սկզբին Բաքուն իր հայացքն ուղղել էր Թուրքմենիայի կողմ: Պատճառը Կասպիայում առկա հանքավայրերն են, որոնք Ադրբեջանն իրենն է համարում, իսկ Աշխաբադն` իրենը: Թուրքմենիայի ԱԳՆ-ն տարածել է մամուլի հաղորդագրություն, որում ասվում է. «Թուրքմենիայի ԱԳՆ-ն հայտարարում է, որ ադրբեջանական կողմին բազմիցս հղվել են պաշտոնական և դիվանագիտական նոտաներ` Կասպից ծովում Ադրբաեջանի միակողմանի և անօրինական գործողությունների վերաբերյալ` նկատի առնվում «Օմար» և «Օսման» հանքավայրերի անօրինական արդյունաբերական մշակումը, ինչպես նաև անօրինական պահանջները, որոնք տարածվում են «Սերդար» հանքավարի նկատմամբ»:
Իր պաշտոնական հայտարարություններում թուրքմենական կողմը հայտարարել է վերոհիշյալ հարցի շուրջ բանակցային գործընթացը շարունակելու պատրաստակամության մասին և ընդգծել է, որ երկկողմ պայմանավորվածության չհասնելու դեպքում, Թուրքմենիան իրեն իրավունք է վերապահում դիմելու միջազգային դատական և արբիտրաժային մարմիններին:
Բացի այդ, 2009թ օգոստոսի 4-ին Թուրքմենիայի ԱԳՆ-ն հրապարակել է երկրի պաշտոնական դիրքորոշումը` Կասպիայի հատակը և ընդերքը Թուրքմենիայի և Ադրբեջանւի միջև սահմանազատելլու վերաբերյալ, որտեղ ընդգծվել է նաև Միջազգային դատարանին դիմելու նպատակահարմարությունը:
Մինչ այդ, ավազանի բոլոր երկրները ինտենսիվորեն զինվում են և նրանց միջև բոլոր բանակցությունները կարող են պարզապես պատերազմով ավարտվել: Այսօրվա դրությամբ տարածաշրջանի գլխավոր խնդիրը հենց Կասպիայի խնդիրն է և, վերջինիս լուծումից է որոշակիորեն կախված նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Բաքվի համար ևս մեկ վտանգ կա` Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդները` թալիշները, լեզգինները, ուդինները, այսինքն` Ադրբեջանի ԶՈւ հիմնական կազմը, որը հազիվ թե մեկ անգամ ևս խաբվի Բաքվի կողմից և պայքարի ոչ իր շահերի համար:
Սակայն Ալիևը դեռևս սպառնում է bp-ին, որի ազդեցությունն ու հզորությունն աշխարհում չեն կարող զուգակցվել պաշտոնական Բաքվի ամբիցիաների հետ: Այստեղ երկու տարբերակ կա. կամ նավթային ընկերությունները կրկին կսկսեն ավելացնել հանույթը, ինչն իրական չէ, կամ պարզապես կսկսեն դուրս հանել իրենց ակտիվները: Թվում է` երկրորդն ավելի մոտ է իրականությանը: Այնուամենայնիվ, մեծ խաղը դեռ առջևում է և Ալիևի ճակատագիրը կախված է ոչ այնքան Արևմուտքից, որքան Իրանից, որը, ինչպես Էրդողանը, առանձնապես բարեհամնույր չի գտնվի «հավատակից եղբայրների նկատմամբ»:

12 Октябрь 2012 - 17:24 AMT
Выступая на заседании правительства, посвященном обсуждению итогов социально-экономического развития страны за девять месяцев этого года, Алиев заявил: «Из-за многочисленных ошибок, допущенных консорциумом, в последние годы добыча нефти на месторождениях "Азери" и "Чираг" начала резко падать», добавив, что падение началось после 2008 года. Президент свалил всю вину на то, что объемы распределяемой прибыльной нефти изменились в пользу Азербайджана в соотношении 75 к 25 и заявил, что Азербайджан недополучил доходов в размере $8,1 млрд. Более того, Алиев подчеркнул, что «ошибочные прогнозы неприемлемы» и «в мировом бизнесе такие отношения невозможны».
Однако вины bp тут нет совершенно: еще 10 лет тому назад специалисты говорили, что запасы бакинской нефти не бесконечны и конец наступит к 2017 году. Но администрация президента Азербайджана не захотела внять голосу разума и теперь, фактически, начинает расплачиваться за свои ошибки. British Petroleum тут совершенно ни при чем, завтра Алиев обвинит другую кампанию, а потом очередь доберется и до ГНКАР. Как кажется, тут проблема совершенно в другом. Ильхам Алиев становится все более и более непредсказуемым для мирового сообщества и не остается ничего другого, как «дать по рукам», чтобы не зарывался. Но и то сказать – сильно давать пока не будут, до президентских выборов еще почти год. Вполне вероятно, что за этот год также «выяснится», что Баку качает нефть из другого сектора Каспия, в частности из туркменского и иранского. Положим, посягательства на иранскую нефть Запад еще может простить, но вот на туркменскую – вряд ли.
Напомним, что в начале июля Баку обратил свой взор на Туркменистан. Причина – месторождения на Каспии, которые Азербайджан считает своими, а Ашгабад – своими. МИД Туркменистана распространил пресс-релиз, в котором говорится: «Министерство иностранных дел Туркменистана заявляет, что азербайджанской стороне неоднократно направлялись официальные дипломатические ноты по вопросу неправомерных односторонних действий Азербайджана на Каспийском море -имеется в виду незаконная разработка месторождений «Омар» и «Осман», а также неправомерные требования, распространяемые на месторождение «Сердар».
В своих официальных уведомлениях туркменская сторона заявляла о своей готовности продолжить переговорный процесс по вышеуказанному вопросу и подчеркивала, что в случае невозможности достижения двусторонней договоренности Туркменистан оставляет за собой право обращения в международные судебные и арбитражные инстанции.
Кроме этого, 4 августа 2009 года Министерство иностранных дел Туркменистана опубликовало официальную позицию страны по вопросам делимитации дна и недр Каспия между Туркменистаном и Азербайджаном, где также было отмечено о целесообразности обращения в Международный суд».
Между тем, все страны бассейна усиленно вооружаются и все переговоры могут просто закончиться войной между ними. На сегодняшний день главной проблемой региона является именно проблема Каспия и от того, как она решится, в некоторой степени зависит и решение карабахского конфликта. Есть еще одна опасность для Баку – это коренные народы Азербайджана- талыши, лезгины, удины, то есть основной состав вооруженных сил Азербайджана, которые вряд ли еще раз поведутся на посулы Баку и будут воевать за чуждые им интересы.
Но пока Алиев грозится bp, мощность и влияние в мире несопоставимо с амбициями официального Баку. Тут два варианте: или нефтяные компании опять начнут увеличивать добычу, что нереально, или просто потихоньку будут выводить активы. Второе кажется ближе к истине. Тем не менее, большая игра еще впереди и будущее Алиева зависит не столько от Запада, сколько от Ирана, который особо церемониться с «братьями по вере» не будет, не в пример Эрдогану.