14 Հոկտեմբեր 2012 - 13:18 AMT
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 14-ին երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ուղեկցությամբ այցելել է Գյուղատնտեսության աշխատողի օրվա կապակցությամբ Ստեփանակերտ քաղաքում կազմակերպված տոնավաճառ:
Նույն օրը ԼՂՀ նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել նաև հանդիսավոր միջոցառում, որտեղ երկրի ղեկավարը պետական պարգևներ և արժեքավոր նվերներ է հանձնել ոլորտի մի խումբ ներկայացուցիչների:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ գյուղատնտեսությունը եղել է, կա կմնա մեր հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման առանցքային ուղղություններից մեկը, ինչը պայմանավորված է մեր ժողովրդական տնտեսության, պատմության և աշխարհագրության յուրահատկություններով: Ըստ Նախագահ Սահակյանի, ոլորտում առկա խնդիրները լուծելու և նրա զարգացման կայուն տեմպերն ապահովելու համար անհրաժեշտ է կամք, սրտացավ վերաբերմունք և քրտնաջան աշխատանք:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ նախանշված ծրագրերն անպայման կիրականանան՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ դրա համար կան բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արա Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

14 октября президент Республики Арцах Бако Саакян в сопровождении высокопоставленных должностных лиц посетил ярмарку, организованную в Степанакерте в связи с Днем работника сельского хозяйства.
В тот же день в резиденции президента НКР состоялось торжественное мероприятие, в ходе которого глава государства вручил государственные награды и ценные подарки группе представителей сферы.
В своей речи Бако Саакян отметил, что сельское хозяйство было, есть и будет одним из ключевых направлений социально-экономического развития республики, что обусловлено особенностями нашего народного хозяйства, истории и географии. По словам президента НКР, для решения существующих в сфере проблем, а также для обеспечения стабильных темпов ее развития, необходимы воля, сердобольное отношение и кропотливый труд. Бако Саакян подчеркнул, что запланированные программы обязательно будут реализованы, особенно учитывая тот факт, что для этого есть все необходимые условия.
В мероприятии приняли участие Предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, спикер Национального собрания Ашот Гулян, премьер Ара Арутюнян, другие должностные лица.