Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 15-ին ընդունել է Հայ բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանին ու կառուցի Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Աշոտ Ղազարյանին և քննարկել նրանց հետ ԼՂՀ-ում տարբեր ծրագրերի իրականացման հետ կապված հարցեր:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ Հայ բարեգործական ընհանուր միության մոտ հարյուր ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Բակո Սահակյանը ներկայացրել է Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ներկա փուլը և հեռանկարները, անդրադարձել արտաքին քաղաքականության որոշ հիմնախնդիրների:
Նախագահ Սահակյանի խոսքով՝ Հայ բարեգործական ընհանուր միությունը հայկական ամենահին կազմակերպություններից մեկն է, որն անգնահատելի դերակատարություն ունի Սփյուռքում հայ ինքնության պահպանման, Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչման և դատապարտման, արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ներկայացման գործում: Շոշափելի է կազմակերպության ներդրումը նաև Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման և հայրենիքի սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի ապահովման գործում:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախում շահագրգռված են կազմակերպության հետ կապերի հետագա խորացման ու փոխգործակցության ընդլայնման մեջ, որի համար կանեն հնարավոր ամեն ինչ:
Հանդիպման վերջում նախագահը պատասխանել է ներկաների կողմից բարձրացված հարցերին:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, հայտնում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

15 Октябрь 2012 - 07:32 AMT
15 октября президент Республики Арцах Бако Саакян принял руководителя Армянского общего благотворительного союза (AGBU) Перча Седракяна, а также директора представительства организации в Армении Ашота Газаряна и обсудил с ними вопросы, связанные с реализацией различных проектов в НКР. Об этом сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе с участием около ста представителей организации.
Бако Саакян представил нынешний этап и перспективы социально-экономического развития Арцаха, коснулся некоторых проблем внешнеполитического характера.
По словам Бако Саакяна, Армянский общий благотворительный союз является одной из старейших армянских организаций, которая играет неоценимую роль в деле сохранения армянской национальной идентичности в Диаспоре, международного признания и осуждения Геноцида армян, объективного представления Арцахской проблемы. Ощутим вклад организации также в укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора и обеспечения поступательного развития Родины.
Глава государства отметил, что Арцах заинтересован в дальнейшем углублении связей, расширении сотрудничества с организацией, для чего будет сделано все возможное.
В конце встречи президент НКР ответил на вопросы присутствующих.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян, другие должностные лица.