15 Հոկտեմբեր 2012 - 09:45 AMT
Տիեզերքից արված լուսանկարների վերլուծությունը վկայում է վերադասավորումների մասին, որոնք կարող են լրջորեն ազդել Կովկասում հակաօդային պաշտպանության մեջ ուժերի դասավորության վրա, հաղորդում է Contact.az-ը:
Հրատարակությունը մեջբերում է ԱՄՆ Ռազմական վերլուծության կենտրոնին` IMINT, որը հրապարակել է տարածաշրջանում ռուսական և հայկական ՀՕՊ համակարգերի արբանյակային լուսանկարներ: Կենտրոնի փորձագետ Շոն Օ'Քոննորի խոսքով, լուսանկարները վկայում են Հայաստանում և Աբխազիայում C-300 նոր համալիրների հայտնվելու մասին. «Տեղաբաշխման երկու վայրերն էլ զգալի պոտենցիալ ունեն ընդլայնվելու համար»:
Մինչև 2008-ը Հայաստանը ներկրել է C-300-ի երեք մարտկողներ` փոխելով հնացած C-125-ը Երևանի պաշտպանության համար: 2010-ին Ռուսաստանը լրացուցիչ երկու C-300 է տեղակայել Սյունիքի մարզում, որոնք գտնվում են ԼՂ-ի հետ սահմանից 7 կմ հեռավորության վրա: «Մարտկողներն օգտագործում են 5N63S շարժական ռադարը և ցածր բարձրության համար ռադարը»,- նշել է աղբյուրը:
«2011-ի լուսանկարների համաձայն, Գորիսի շրջանում ներկա պահին տեղակայված են մի քանի մարտկողներ: Այնտեղ C-300-երը պաշտպանում են Հայաստանի ՀՕՊ-ը և Լեռնային Ղարաբաղի ողջ շրջանը»,- նշել է Օ'Քոննորը: Այնտեղ գտնվող C-300-երը կարող են նաև ծածկել Ստեփանակերտի օդանավակայանը` առկա C-125 մարտկոցի հետ միասին: Բացի դրանից, նման տեղաբաշխման դեպքում C-300-ը փակում է զգալի օդային ճեղքը` թույլ տալով Հայաստանին արգելափակել Ադրբեջանի հաղորդակցությունը Նախիջևանի հետ:
Լեռնային Ղարաբաղին առընթեր տարածքում C-300 տեղակայումը խոսում է տարածաշրջանում հնարավոր հակամարտության տարբեր սցենարների նախապատրաստության մասին, եզրափակել է Շոն Օ'Քոննորը, հաղորդում է apnsy.ge-ն:

Анализ фотоматериалов, сделанных из космоса, свидетельствует о перестановках, которые могут серьезным образом повлиять на расклад сил в противовоздушной обороне на Кавказе, сообщает Contact.az.
Издание ссылается на базирующийся в США Центр военного анализа – IMINT, который обнародовал спутниковые фотографии российских и армянских систем ПВО в регионе. По словам эксперта центра Шона О'Коннора, изображения свидетельствуют о появлении новых комплексов C-300 в Армении и Абхазии: "Оба места дислокации имеют значительный потенциал для развертывания".
До 2008 года Армения импортировала компоненты, по крайней мере, трех батарей C-300, заменяя устаревшие C-125 для защиты Еревана. В 2010 году Россия разместила дополнительную пару C-300 в провинции Сюник рядом c Горисом и селом Кагнут, обе батареи находятся в семи километрах от границы с Нагорным Карабахом. "Батареи используют мобильный радар 5N63S и радар для малой высоты", – отметил источник.
"Согласно снимкам 2011 года, в районе Гориса в настоящее время размещены несколько батарей. Развертыванием там C-300 берется под защиту ПВО Армении и весь регион Нагорного Карабаха", – отметил О'Коннор. Расположенные там C-300 могут также прикрывать аэропорт Степанакерта в дополнение к существующей батарее C-125. Кроме того, при такой дислокации C-300 закрывает существующий воздушный зазор, позволяя Армении блокировать воздушное сообщение Азербайджана с провинцией Нахиджеван.
Размещение армянской C-300 на территории, прилегающей к Нагорному Карабаху, говорит о подготовке различных сценариев возможного конфликта в регионе, заключил Шон О'Коннор, передает apsny.ge.