Ավելի վաղ թուրքական Էրզրումում վայրէջք կատարած հայկական ինքնաթիռը, որը հումանիտար օգնություն էր տեղափոխում Սիրիա, բարեհաջող հասել է Հալեպ: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ խուզարկության ընթացքում ինքնաթիռում կասկածելի ոչինչ չի հայտնաբերվել, և նրան թույլ են տվել շարունակել թռիչքը:
Սիրիա հումանիտար օգնություն տեղափոխող հայկական ինքնաթիռը նախատեսված վայրէջք է կատարել Թուրքիայում, այդ մասինPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է AIR Armenia ընկերության տնօրեն Արսեն Ավետիսյանը: Ըստ նրա, Սիրիա բեռներ փոխադրելու համար հարկավոր է թույլտվություն ստանալ Թուրքիայի оդային տարածքը հատելու համար: «Մենք ստացանք թույլտվությունը մեկ նախապայմանով՝ ինքնաթիռը պետք է վայրէջք կատարի թուրքական օդանավակայաններից մեկում բեռի զննության համար»,-ասել է նա:

15 Октябрь 2012 - 16:42 AMT
Посаженный ранее в турецком Эрзруме армянский самолет, перевозивший гуманитарную помощь в Сирию, благополучно приземлился в Алеппо. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Ранее сообщалось, что при обыске самолета в Турции на борту судна не было обнаружено ничего подозрительного, и ему разрешили продолжить полет.
Армянский самолет, перевозивший гуманитарную помощь в Сирию, совершил запланированную посадку в Турции, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор компании AIR Armenia, которой и принадлежит самолет, Арсен Аветисян. По его словам, для перевоза грузов в Сирию необходимо получить разрешение по перелету в воздушном пространстве Турции. «Мы получили это разрешение с одним предусловием: самолет должен сделать посадку в одном из турецких аэропортов для осмотра груза», – пояснил он.