Հավանաբար, ԱՄՆ հայ համայնքը վերջապես համոզվեց, որ պետք չէ հավատալ ԱՄՆ նախագահության թեկնածուների նախընտրական խոստումներին: Դրա ապացույցն է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) վերջին հայտարարությունը, որի համաձայն ոչ գործող նախագահ Օբաման, ոչ նախագահության թեկնածու Միթ Ռոմնին չեն օգտվի ԱՄՆ հայ համայնքի պաշտոնական աջակցությունից նոյեմբերի 6-ի նախագահական ընտրություններում:
«Ոչ Օբաման, որը չկատարեց իր բազում խոստումները Հայկական հարցի վերաբերյալ, ոչ Միթ Ռոմնին, որը լինելով Մասաչուսեթսի նահանգապետը, աչքի չեն ընկել հայերին հուզող հարցերին աջակցելու գործում, և չեն արժանանա ԱՄՆ հայ համայնքի աջակցությանը»,-հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանը:
Այն, որ Սպիտակ տան տերերը չեն կատարում իրենց նախընտրական խոստումները, որ տալիս են հայ համայնքին, արդեն տխուր ավանդույթ է դարձել: Մի փոքր ազատություն տալով մեզ, ենթադրենք, որ գլխուղեղի հիշողության համար պատասխանատու հատվածի և Օվալաձև աշխատասենյակում գտնվող նախագահական աթոռի միջև ինչ-որ կապ կա: Միանգամայն որոշակի կապ, որը կոչվում է թեկնածության ժամանակ ձայներ վաստակելու մոլուցք և արդեն նախագահության ժամանակ թուրքական դուդուկի տակ պարելու պատրաստակամություն:
Վերջին երկու նախագահներից երկուսն էլ դրժեցին խոստումը: Ջորջ Բուշ-կրտսերը խոստացավ վերականգնել արդարությունը, սակայն, իշխանության գալով, դեմ էր «ցեղասպանություն» եզրույթին և վարում էր հայ համայնքի շահերին ու սեփական խոստումներին հակասող քաղաքականություն:
Նրա հետնորդը՝ Բարաք Օբաման, լինելով սենատոր և նախագահի թեկնածու, եռանդորեն խոստանում էր ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, հենց որ անցնի Սպիտակ տան շեմը: Տեղափոխվելով Փենսիլվանիա-ավենյու, 1600՝ Օբաման բարեհաջող կերպով «մոռացավ» խոստումը:
Դեռ ընթացիկ տարվա ապրիլին, հայ համայնքին ուղղված ամենամյա ուղերձից հետո, երբ Օբաման կրկին դիվանագիտորեն խուսափեց «ցեղասպանություն» բառն արտասանելուց, սահմանափակվելով նրա հայերեն «Մեծ Եղեռն» համարժեքով, Քեն Խաչիկյանը հայտարարեց, որ Օբամայի բոլոր նախընտրական խոստումներն այսօր ուղղակի որպես սուտ են ընկալվում: Եվ նման հանդիպումը հնարավորություն կտա անձամբ հայտնել ԱՄն նախագահին բոլոր կուտկաված ցավոտ հարցերը:
Ավելի ուշ, օգոստոսի 16-ին Քեն Խաչիկյանը Օբամային նամակ գրեց՝ հորդորելով վերջինիս «այնուամենայնիվ ժամանակ գտնել» ԱՄՆ հայ համայնքի առաջնորդների հետ հանդիպելու համար: Դեռ 2008թ. իր նախընտրական արշավի ժամանակ Օբաման խոստացավ «ակտիվորեն» համագործակցել հայ համայնքի հետ ամերիկահայերին հուզող բոլոր հարցերի շուրջ»: Սակայն, նախագահն այդպես էլ «ժամանակ չգտավ» համայանքի հետ հանդիպելու համար:
Դե, իսկ Միթ Ռոմնին ոչ մի կերպ չի դրսևորել իրեն հայերին հետաքրքրող ոլորտում, ուստի նրա խոսքին հավատալու ոչ մի պատճառ հայ համայնքը չունի:
Միևնույն ժամանակ ANCA հայտարարել է, որ պատրաստ է համագործակցել ապագա նախագահի հետ, ինչպես նաև ԱԱԽ և Պետդեպարտամենտի հետ ԱՄՆ հայերին հուզող հարցերի շուրջ:
Հավանաբար, ԱՄՆ հայ համայնքի հիասթափությունը գագաթնակետին է հասել, որից խուսափելու համար, նա որոշել է ղեկավարվել կապրենք՝ կտեսնենք սկզբունքով:

16 Октябрь 2012 - 13:25 AMT
Обещания признать Геноцид: Какая связь между памятью кандидатов в президенты США и креслом в Овальном кабинете?
Видимо, армянская община США наконец-то убедилась, что верить предвыборным обещаниям кандидатов в американские президенты не стоит. Доказательством тому – последнее заявление Армянского Национального Комитета Америки (ANCA), согласно которому ни действующий президент США Барак Обама, ни кандидат в президенты Митт Ромни не будут пользоваться официальной поддержкой армянской общины на президентских выборах 6 ноября.
“Ни Барак Обама, который не выполнил свои многочисленные обещания по Армянскому вопросу, ни Митт Ромни, который, будучи губернатором Массачусетса, не выделялся содействием решению волнующих армян вопросов, не заслужили поддержки армянской общины США”, – заявил председатель ANCA Кен Хачикян.
То, что кандидаты в хозяева Белого дома не сдерживают обещания, которые они раздают армянской общине во время предвыборных кампаний, стало уже печальной традицией. Позволив себе некоторую вольность, предположим, что между отвечающим за память участком головного мозга и кресло в Овальном кабинете существует, видимо, какая-то связь. Связь, вполне определенная, называемая желанием заработать голоса в бытность кандидатом и пляской под турецкую дудку уже в бытность президентом.
Из последних двух президентов свои обещания нарушили оба. Восстановить справедливость, придя к власти, обещал Джордж Буш-младший, который, став президентов, выступал против термина “геноцид” и вел политику, абсолютно не соответствующую интересами армянской общины и своим обещаниям.
Его преемник Барак Обама, будучи сенатором и кандидатом в президенты, с пеной у рта обещал признать Геноцид армян сразу, как только переедет в Белый дом. Переехав на Пенсильвания-авеню, 1600, Обама благополучно об этом обещании “забыл”.
Еще в апреле этого года, после ежегодного обращения президента США к армянской общине в связи с Днем поминовения жертв Геноцида армян, когда Обама опять весьма дипломатично избежал термина “геноцид”, ограничившись его армянским аналогом “Мец Егерн”, Кен Хачикян заявил, что все предвыборные обещания Обамы сегодня воспринимаются просто как ложь. И подобная встреча станет возможностью высказать наболевшее американскому президенту лично.
Позже, 16 августа, Кен Хачикян написал Бараку Обаме письмо, в котором призвал последнего “найти-таки время” для встречи с лидерами армянской общины Америки. Еще в 2008 году, во время своей избирательной кампании, Барак Обама пообещал “активно сотрудничать с армянской общиной по всему спектру интересующих армян США вопросов”. Но за все это время у американского президента “не нашлось времени” на встречу с армянской общиной.
Кстати, за прошедшие пару месяцев Обама времени так и не нашел, что не прибавило ему очков в глазах армянских избирателей.
Ну, а Митт Ромни никак не проявил себя в интересующей армян сфере, поэтому верить ему на слово у армянской общины нет никаких причин.
Вместе с тем, ANCA заявил, что готов сотрудничать с будущим хозяином Белого дома, как и представителями Совета национальной безопасности и Госдепартамента, и других ведомств, по решению волнующих армян США вопросов.
Видимо, разочарование армянской общины США достигло апогея, и во избежание нового она решила руководствоваться принципом: “Поживем увидим”.