19 Հոկտեմբեր 2012 - 17:04 AMT
Չհասցրին հանդարտվել ռուսական ինքնաթիռի հետ կապված կրքերը, որն Անկարայի օդանավակայանում էին պահել 5 ժամ` սպառազինություն և զինամթերք տեղափոխելու կասկածանքով, երբ Թուրքիայում վայրէջք կատարեց նաև Սիրիայի հայկական համայնքի համար հումնաիտար օգնություն տեղափոխող հայկական Air Armenia ինքնաթիռը: Թեև հայկական ինքնաթիռի պարագայում ամեն ինչ արվել է ըստ օրենքի. Սիրիա բեռներ տեղափոխելու համար անհրաժեշտ է ստանալ Թուրքիայի օդային տարածքով բեռը տեղափոխելու թույլատվություն: Air Armenia-ն ստացավ այդ թույլատվությունը միայն մեկ նախապայմանով՝ ինքնաթիռը պետք է վայրէջք կատարեր թուրքական օդանավակայաններից մեկում՝ բեռը զննության ենթարկելու նպատակով: Ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Էրզրումում և զննությունից հետո շարունակել իր ուղին դեպի Հալեպ:
Սիրիան ոսկոր է դարձել այն Թուրքիայի կոկորդում, որը ցանկանում է ցանկացած գնով և միջոցներով վերացնել այդ երկիրը տարածաշրջանային քարտեզից, այսինքն անել գրեթե այն, ինչ արեցին Լիբիայի հետ. անվանումը մնաց, իսկ երկիրն արդեն չկա, և դեռ երկար ժամանակ չի լինի: Սիրիան Լիբիան չէ և Սիրիայի նշանակությունն Անկարայի համար, նեո-օսմանական պատրանքների համատեքստում, բավականին մեծ է: Սակայն այս ընկույզը դեռևս շատ պինդ է Էրդողանի համար` չնայած ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի աջակցությանը: Չնայած ոչ ոք դեռևս չի պատրաստվում կասկածելի դաշինքի մեջ մտնել Էրդողանի հետ՝Դամասկոսի վրա հարձակվելու հարցում, քանի որ Արևմուտքը այժմ հետաքրքրված է Իրանով և միմիայն Իրանով:
Մինչ այդ, հենց Թուրքիայում սիրիացիների դեմ պայքարել ցանկացողների քանակն այնքան էլ մեծ չէ: Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցության ղեկավար Քեմալ Քիլիջարօղլուի խոսքով, վարչապետը երկիրը դրդում է պատերազմի: «Վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկիրը պատերազմի է դրդում՝ Սիրիայում ժողովրդավարության բացակայությունը վկայակոչելով: Մերձավոր Արևելքի ո՞ր երկրում կա ժողովրդավարություն: Մի՞թե այն կա Թուրքիայում: Ձերբակալվել են զինծառայողներ, պատգամավորներ, լրագրողներ և ուսանողներ: Որտե՞ղ է ժողովրդավարությունը»,-հայտարարել է նա: Նկատենք, որ Թուրքիայում ժողովրդավարություն երբեք էլ չի եղել և միայն պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն է կարողանում Էրդողանի մեջ դեմոկրատ տեսնել: Մի խոսքով, ամռանը Աֆրիկա կատարած այցի ժամանակ Հիլարի Քլինթոնն անգամ ասել է, որ «Սենեգալը ժողովրդավարության օրինակ է»…Այնպես էր, Թուրքիայի պարագայում ամեն ինչ կարգին է, առավել ևս, որ Թուրքիայի խորհրդարանը հոկտեմբերի 4-ին կառավարությանը երկրի սահմաններից դուրս, այդ թվում՝ Սիրիայում, ռազմական օպերացիաների իրականցնելու մեկամյա մանդատ է տրամադրել:
Ինչպես հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը սիրիական ուղևորափոխադրող ինքնաթիռների համար: Դա Անկարայի պատասխանն էր մեկ օր առաջ Սիրիայի կողմից կայացված համապատասխան որոշմանը: Դավութօղլուն միևնույն ժամանակ հայտարարել է, որ Սիրիական կողմի հայտարարությունները` իր օդային տարածքը թուրքական օդանավերի համար փակելու մասին, Թուրքիայի համար ոչ մի նշանակություն չունեն, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ Դամասկոսի՝ Անկարայի հետ բաց երկխոսություն սկսելու վերաբերյալ պատրաստակամության մասին Դավութօղլուն հայտարարել է, որ «դա անիմաստ է»: «Թող Ասադը նախ ուղիներ գտնի իր ժողովրդի հետ երկխոսություն հարթելու համար»,-հայտարարել է նա: Սիրիացիների նկատմամբ նման հոգատարությունը, մեղմ ասած, ԱԳ անհաջող նախարարի կողմից, բավականին երկիմաստ է հնչում:
Եթե անգամ Էրդողանը պատերազմ սկսի Սիրիայի դեմ, միևնույն է ցանկալի արդյունքի չի հասնի՝ որքան էլ որ խոսվի թուրքական բանակի հզորության մասին: Այո, այն Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի երկրորդ մեծաքանակ բանակն է, սակայն որքանո՞վ է այն հզոր և ուժեղ: Եթե անդրադառնանք բանակի միջոցով քրդական հարցը լուծելուն, ապա ուժեղ բանակը չի կարող պայքարել սեփական ժողովրդի դեմ` սկսած 1957թ: Մեծ Քրդստանի ստեղծումը սարերի ետևում չէ, և շատ հավանական է, որ պատերազմը, եթե այն սկսվի, բավականին կիջեցնի АКР-ի վարկանիշը, երբ որ մարտադաշտից կստացվեն մահվան մասին առաջին լուրերը: Մերձավոր Արևելքում բոլորը ժամանակ են ձգձգում մինչև նոյեմբերի 6-ը: ԱՄՆ նոր խագահի ընտրվելուց շատ բան է կախված, եթե չասել` ամեն ինչ: Եթե ԱՄՆ-ն որոշում կայացնի Իրանի վերաբերյալ, ապա Սիրիայի հարցը, փաստորեն կլուծվի: Սակայն հուսնք, որ հարցը դրան չի հասնի:

16 Октябрь 2012 - 15:45 AMT
Не успели утихнуть страсти по российскому самолету, который держали в аэропорту Анкары 5 часов на предмет досмотра и подозрению в перевозке вооружения и боеприпасов, как на очереди задержка армянского самолета Air Armenia с гуманитарным грузом для армянской общины Сирии. Правда, в случае с армянским самолетом все было сделано по правилам – для перевоза грузов в Сирию необходимо получить разрешение по перелету в воздушном пространстве Турции. Air Armenia получила это разрешение с одним предусловием: самолет должен сделать посадку в одном из турецких аэропортов для осмотра груза. Самолет посадили в Эрзеруме, осмотрели и разрешили лететь в Алеппо.
Сирия стала костью в горле ту Турции, которая хочет любыми силами и средствами убрать страну с карты региона, то есть сделать примерно то, что сделали с Ливией: название осталось, а страны уже нет, и еще долго не будет. Сирия не Ливия, ее значимость для Анкары в свете нео-османских иллюзий достаточно велика. Однако этот орешек Эрдогану пока не зубам даже, несмотря на вроде поддержку США и НАТО. Правда, пока никто не собирается составлять сомнительную кампанию Эрдогану в нападении на Дамаск, поскольку Запад сейчас интересует Иран и только Иран.
Между тем, в самой Турции желающих воевать с сирийцами не так уж и много. По словам лидера главной оппозиционной Народно-республиканской партии (СНР) Турции Кемаля Кылыджароглу, премьер толкает страну к войне. "Премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган толкает страну к войне, называя причиной этого отсутствие в Сирии демократии. В какой из стран Ближнего Востока есть демократия? Она что, есть в Турции? Арестованы военнослужащие, депутаты, журналисты и студенты. Где тут демократия?", – заявил он. Заметим, что с демократией в Турции всегда было никак, то есть плохо и только госсекретарь США Клинтон может видеть в Эрдогане демократа. К слову сказать, во время летнего турне по Африке, Хилари Клинтон даже сказала, что «Сенегал является образцом демократии»… Так что с Турцией все в порядке, тем более, что парламент Турции 4 октября предоставил правительству годичный мандат на трансграничные военные операции, в том числе в отношении Сирии.
Как заявил глава МИД Турции Ахмет Давудоглу, Турция закрыла свое воздушное пространство для сирийских пассажирских самолетов. Это стало ответом на запрет, введенный днем ранее сирийской стороной. Ахмет Давутоглу заявил при этом, что заявления Сирии о закрытии ее воздушного пространства не имеют значения для турецкой авиации, передает ИТАР-ТАСС.
Относительно прозвучавших ранее заявлений Дамаска о готовности вступить в открытый диалог с Анкарой Давутоглу сказал, что «в этом нет смысла». «Сначала пусть Асад найдет пути налаживания диалога со своим народом», – заявил он. Такая забота о сирийском народе со стороны неудачного – и это еще мягко сказано, главы МИД, звучит довольно двусмысленно.
Даже если Эрдоган развяжент войну с Сирией, она не принесет ему желаемого результата, сколько бы ни говорилось о мощи турецкой армии. Да, она является второй по численности армией НАТО в Европе, но насколько она сильна? Если взять решение армией курдского вопроса, то надо подчеркнуть, что сильная армия не может воевать с собственным народом с 1975 года. Создание Великого Курдистана не за горами и вполне вероятно, что война, если таковая случится, опустит рейтинг АКР, особенно после того, как начнут приходит первые известия о гибели на поле боя. На Ближнем Востоке сейчас все тянут время до 6 ноября. От того, кто именно станет президентом США, зависит многое, если не все. Если США определятся с Ираном, то вопрос Сирии будет практически решен. Но, думается, до этого дела не дойдет.