19 Հոկտեմբեր 2012 - 11:37 AMT
«Առաջիկայում կայանալիք Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումը զուտ Ֆրանսիայի շնորհքը չէ»,-հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը՝ մեկնաբանելով այն կարծիքը, թե ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններում նախաձեռնությունը ստանձնել է Ֆրանսիան: Նա ասել է, որ խնդրի կարգավորման ուղղությամբ գործում է «եռյակը», այսինքն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը:
«ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր երեք երկրները հավասար չափով են նախաձեռնություն դրսևորում: Հանդիպումը Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների միջև համաձայնեցված է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ: Հնարավոր է, նրանք են առաջարկել հանդիպումն անցկացնել Ֆրանսիայում: Բանակցությունների շարունակությունը համանախագահ երկրների համատեղ աշխատանքի արդյունքն է»,-ասել է նա:
Լուկաշևիչը հայտնել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը տեղի կունենա ամսվա վերջում. «Դեռ հայտնի չէ, թե որտեղ այն կկայանա: Հանդիպման արդյունքից կախված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կայցելեն տարածաշրջան: Մոսկվան սատարում է երկխոսությանը Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև: Ամենակարևորը բանակցությունների շարունակությունն է», հայտնում է «ԱՊԱ»-ն:
ՀՀ ԱԳՆ-ում Նալբանդյանի ու Մամեդյարովի հանդիպումը մեկնաբանելու PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի խնդրանքին պատասխանեցին, որ «պատշաճ ժամկետներում կտեղեկացնեն ԱԳ նախարարի առաջիկա այցերի մասին»:

«Планирование встречи глав МИД Азербайджана и Армении является инициативой не только Франции», – заявил спецпредставитель министерства иностранных дел России Александр Лукашевич, комментируя мнение о том, что инициативу на переговорах по урегулированию нагорно-карабахского конфликта взяла на себя Франция, что в направлении урегулирования этой проблемы действует «тройка», то есть сопредседатели Минской группы ОБСЕ (США, Франция и Россия).
“Все три страны инициативу в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта проявляют в равной степени. Проведение встречи между главами МИД Азербайджана и Армении согласовано с сопредседателями Минской группы ОБСЕ. Возможно, инициатива проведения этой встречи во Франции была выдвинута с их стороны. Продолжение переговоров же является результатом совместной работы стран-сопредседателей», – сказал он.
А.Лукашевич сообщил, что встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении состоится в конце этого месяца: «Пока неизвестно, где пройдет встреча. В зависимости от результата этой встречи сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершат визит в регион. Москва поддерживает диалог между Азербайджаном и Арменией, направленный на урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Самым важным является продолжение процесса переговоров между сторонами», сообщает АПА.
В МИД Армении на просьбу корреспонденту PanARMENIAN.Net прокомментировать возможность встречи Эдвардана Налбандяна и Эльмара Мамедъярова заявили: «О предстоящих визитах министра иностранных дел Армении мы проинформируем в надлежащие сроки».