19 Հոկտեմբեր 2012 - 14:06 AMT
Միխայիլ Չիգորինի հուշամրցաշար շախմատի միջազգային փառատոնը Ռուսաստանի Գավաթի փուլն է և մեկնարկում է հաջորդ շաբաթ Սանկտ Պետերբուրգում:
Գլխավոր մրցաշարին մասնակցության համար արդեն հայտագրվել է 280 խաղացող, ներառյալ 75 գրոսմայստերներ:
Այս պահի դրությամբ մեկնարկային ցուցակի առաջին տասնյակը հետևյալն է՝ Ալեքսեյ Շիրով (Լատվիա), Ալեքսանդր Արեշչենկո (Ուկրաինա), Զոլտան Ալմաշի (Հունգարիա), Վլադիմիր Հակոբյան (Հայաստան), Նիկիտա Վիտյուգով (Ռուսաստան), Եվգենի Ալեքսեև (Ռուսաստան), Պավել Էլյանով (Ուկրաինա), Կրիշնան Սաշիկիրան (Հնդկաստան), Վադիմ Զվյագինցև (Ռուսաստան), Վլադիմիր Պոտկին (Ռուսաստան):
Խաղարկային օրերն են հոկտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 4-ը: Գլխավոր մրցաշարից առաջ հոկտեմբերի 25-ին և 26-ին տեղի կունենա արագ շախմատի մրցաշար:

Международный шахматный фестиваль Мемориал Михаила Чигорина – этап Кубка России среди мужчин стартует на следующей неделе в Санкт-Петербурге.
В главный турнир, который собрал звездный состав, уже заявились 280 игроков, включая 75 гроссмейстеров.
На данный момент первая десятка стартового листа выглядит так: Алексей Широв (Латвия), Александр Арещенко (Украина), Золтан Алмаши (Венгрия), Владимир Акопян (Армения), Никита Витюгов (Россия), Евгений Алексеев (Россия), Павел Эльянов (Украина), Кришнан Сашикиран (Индия), Вадим Звягинцев (Россия), Владимир Поткин (Россия).
Игровые дни: 27 октября – 4 ноября. Перед главным соревнованием 25 и 26 октября пройдет турнир по быстрым шахматам.