Բիձինա Իվանիշվիլիի հաղթանակով Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում նախկինի պես ՆԱՏՕ-ն կարող է օգտագործել Վրաստանը իր շահերից ելնելով, օգտագործել նրա տարածքն ու զինված ուժերը Աֆղանստանում: Սակայն ՆԱՏՕ-ի լիիրավ անդամ դառնալու Վրաստանի հեռանկարը իրականություն դառնալու քիչ շանսեր ունի: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտարարել ՌԴ Կովկասագետների գիտական ընկերության նախագահ Ալեքսանդր Կռիլովը: «Երբ Չերնոմիրդինին հարցրեցին,թե երբ Վրաստանը կանդամակցի ՆԱՏՕ-ին, նա պատասխանեց, որ Վրաստանը ՆԱՏՕ-ի կազմի մեջ կմտնի անմիջապես այն բանից հետո, երբ Վարստանն անդամանցի ԵՄ-ին՝ այսինքն երբեք: Ճիշտ է, տարբեր տարեթվեր նշվել են՝ 2006թ, 2007: Սա հենց այն գազարն է, որ ստիպում է ավանակին ընթանալ այն ուղղությամբ, որ հարկավոր է»,-ասել է նա:
Կռիլովը նշել է, որ Վրաստանի շահերից է բխում բազմավեկտոր քաղաքականություն վարելը, սակայն ինչպիսին կլինեն այդ վեկտորները, կախված կլինի նրանից, թե երբ իշխանափոխություն տեղի կունենա և որքանով կկարողանա նոր ղեկավարությունը վերահսկել Վրաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունը: Դեռևս Սահակաշվիլին այնպես է արել, որ այդ ամենը վերահսկվում է ավելի շուտ ոչ թե վրաց քաղաքական գործիչների, այլ արտաքին ուժերի կողմից»,-ասել է Կռիլովը:

С победой Биздиной Иванишвили на парламентских выборах в Грузии НАТО по-прежнему может использовать Грузию в своих интересах, использовать территорию и ее Вооруженные силы в Афганистане. Но перспектива Грузии стать полноценным членом НАТО имеет очень мало шансов на осуществление. Об этом PanARMENIAN.Net заявил президент Научного общества кавказоведов Александр Крылов. «Когда Виктора Степановича Черномырдина спросили, когда Грузия вступит в НАТО, он ответил, что Грузия вступит в НАТО сразу после того, как Турция вступит в Евросоюз. Смысл этого ответа был в том, что это никогда не произойдет. Правда, назывались различные даты – сначала 2006 год, потом 2007. Это как раз та самая морковка, которая заставляет осла идти в том направлении, которое нужно тому, кто эту морковку показывает ослу», – отметил он.
Вместе с тем Крылов подчеркнул, что в интересах Грузии проводить многовекторную политику. «Но какими будут эти векторы, это будет зависеть от того, как произойдет смена власти и насколько новое руководство сможет контролировать внутреннюю политику и внешнюю политику Грузии. Пока Саакашвили сделал так, что все это контролируется, скорее, не грузинскими политиками, а внешними силами», – сказал Александр Крылов.