22 Հոկտեմբեր 2012 - 10:28 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առկա այսօրվա միջնորդական ձևաչափը Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Պասկալ Մոնյեին խնդրահարույց չի թվում, որի ապացույցներից մեկն այն է, որ մինչև հիմա հենց նա է թույլ տվել խուսափել նոր ռազմական սրացումից, և այդ շատ կարևոր փաստը պետք է հաշվի առնել: Այդ մասին դիվանագետն ասել է, մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Ֆրանսիան ԵՄ-ով փոխարինելու մասին որոշ հայտարարությունները:
Մոնյեի խոսքով, այսօր որպես բազային փաստաթուղթ ընդունված Մադրիդյան սկզբունքները կազմվել են հենց այդ շրջանակներում: Ուստի խոսել այն մասին, որ ՄԽ միջնորդությունը բանակցային գործընթացում չի հանգեցրել տեղաշարժերի, սխալ է: «Դա խոսում է այն մասին, որ մոռացվում է իրավիճակը, որը ստեղծվել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 1994-ին:
Սակայն կարծում եմ, որ ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հարցում անհրաժեշտ է ղեկավարվել, ամենից առաջ, երկու կողմերի ողբերգության փոխադարձ ընդունմամբ մարդկային կորուստների և փախստականների առկայության տեսանկյունից:
Հակամարտության լուծումը, որը խոչընդոտում է տարածաշրջանի զարգացմանը, պետք է հիմնվի ուժեղ կամքի վրա»,- հայտարարել է ֆրանսիացի դիվանագետը, հաղորդում է 1news.az-ը:

22 Октябрь 2012 - 09:54 AMT
Паскаль Монье не согласен с тем, что посредничество МГ ОБСЕ не привело ни к каким подвижкам в переговорах по Карабаху
Сегодняшний посреднический формат в процессе урегулирования карабахского конфликта не видится послу Франции в Азербайджане Паскалю Монье в качестве какой-то проблемы, одним из доказательств чему является то, что до сих пор именно он позволял не допустить новую военную эскалацию, и этот очень важный факт необходимо учитывать. Об этом дипломат сказал, комментируя некоторые заявления о замене Франции в Минской группе ОБСЕ на Евросоюз и возможных положительных результатах, к которым могут, это или другое изменение в формате МГ ОБСЕ.
По словам Монье, принятые сегодня в качестве базового документа Мадридские принципы были составлены именно в этих рамках. Поэтому говорить о том, что посредничество Минской группы не привело ни к каким подвижкам в переговорах, ошибочно. “Это говорит о быстром забвении ситуации, складывавшейся между Азербайджаном и Арменией в 1994 году. Однако думаю, что в вопросе решения карабахского конфликта необходимо руководствоваться, прежде всего, взаимным принятием трагедии с обеих сторон с точки зрения человеческих потерь и наличия беженцев. Решение конфликта, позволяющее приостановить состояние войны, тормозящее развитие региона, должно основываться на сильной воле”, – заявил французский дипломат, сообщает 1news.az.