22 Հոկտեմբեր 2012 - 12:29 AMT
Տարեսկզբից ադրբեջանական ԶՈւ շարքերը նոսրացել են 79 զոհվածների պատճառով, որից 61-ը՝ «ոչ մարտական պայմաններում»
Ադրբեջանի Ռազմական լրագրողական հետազոտությունների «Դոկտրինա» կենտրոնի ուսումնասիրությունների համաձայն, ընթացիկ տարում Ադրբեջանի կորուստները անվտանգության ու պաշտպանության ոլորտում կազմել են 79 մարդ:
Ինչպես հայտնում է SalamNews-ը կենտրոնի վրա հղումով, անցած ժամանակահատվածում 72 մարդ է վիրավորվել կամ վնասվածքներ ստացել, որից 14-ը «ոչ կանոնադրական միջադեպերի» պատճառով: «Մարտական պայմաններում զոհվել է 15 զինծառայող, 2-ը պայթել են ականի վրա, մեկը՝ գործողության ժամանակ, 61 մարդ զոհվել է ոչ մարտական պայմաններում»:
7 հոգի մահացել է դժբախտ պատահարների հետևանքով՝ թունավորում շմոլ գազից, մահ հոսանքից, բետոնի փլուզումից, խեղդամահություն և այլն, 12 հոգի զոհվել է ՃՏՊ արդյունքում, 1-ը՝ անհայտ պատճառով, 8-ը՝ անզգուշության, 9-ը՝ ոչ կանոնադրական հարաբերությունների, 9-ը՝ հիվանդություններից, 15 մարդ ինքնասպան է եղել: Զոհվածներից 71-ը ՊՆ զինծառայողներ են, 4-ը՝ սահմանապահ ծառայության, 3-ը՝ ներքին զորքերի, 1-ը՝ ազգային անվտանգության:
72 վիրավորվածներից կամ վնասվածք ստացածներից 14-ը տուժել են «ոչ կանոնադրական միջադեպերի» պատճառով, 13-ն իբր վիրավորել են հայկական կողմից արձակված փամփուշտներից, 6 մարդ պայթել է ականի վրա, 1-ը՝ հիվանդությունից, 7-ը՝ դժբախտ պատահարներից, 3-ը՝ օպերատիվ գործողություններից, 28-ը՝ ՃՏՊ-ներից:

22 Октябрь 2012 - 11:59 AMT
С начала года азербайджанские ВС уменьшились на 79 человек убитыми, из них 61 – “в небоевых условиях”
В соответствии с результатами мониторинга, проведенного азербайджанским Центром военных журналистских исследований "Доктрина" (ЦВЖИД), за текущий год потери в секторе безопасности и обороны Азербайджана составили 79 человек.
Как сообщает SalamNews со ссылкой на ЦВЖИД, за прошедший период текущего года 72 человека получили ранения (и/или травмы). В этот период “в бою погибли 15 военнослужащих, 2 – подорвались на мине, один – погиб в ходе операции, 61 человек погиб в небоевых условиях”.
7 человек погибли в результате несчастных случаев (отравление угарным газом, удар электрическим током, падение бетона, утопление, падение), 12 человек погибли в ДТП, 1 – по неизвестной причине, 8 – по неосторожности, 9 – в результате неуставных действий, 9 – от болезней, 15 человек совершили суицид. Из погибших 71 – военнослужащий министерства обороны, 4 – Государственной пограничной службы, 3 – Внутренних войск, 1 – министерства национальной безопасности.
Из 72 раненых и получивших травмы 14 пострадали в “неуставных инцидентах” (в т.ч. по неосторожности), 13 ранены якобы армянскими пулями, 6 человек подорвались на мине, 1 – от болезни, 7 – пострадали в несчастных случаях (обморожение, ножевое ранение, падение бетона, укус скорпиона), трое – при проведении оперативных действий, 28 человек ранены в ДТП.
Из них 67 – военнослужащие министерства обороны, 4 – министерства национальной безопасности, 1 – Академии МЧС.