Մեկնարկել է Հայաստանի արտգործնախարարի այցը լատինաամերիկյան երկրներ:
Մեխիկոյում Էդվարդ Նալբանդյանի Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին դասախոսությամբ հանդես եկավ Մեքսիկայի արտաքին հարաբերությունների քարտուղարության Դիվանագիտական ուսումնասիրությունների Մատիաս Ռոմերոյի անվան ինստիտուտում, որտեղ ներկա էին Մեխիկոյում հավատարմագրված դեսպաններ, արտաքին քաղաքական գերատեսչության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, փորձագետներ, լրագրողներ, դասախոսներ ու ուսանողներ: Ելույթին հետո նախարարը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Կոռուպցիոն հարուստ փորձ ունենալով երկրի ներսում՝ Բաքուն փորձում է այն տեղափոխել միջպետական հարաբերությունների հարթություն, օգտագործելով այն որպես գործիք՝ սեփական թյուրընկալումներն ուրիշների վրա բարդելու նպատակով: Ցավոք, որոշ երկրներում որոշ քաղաքական գործիչներ ընկնում են Ադրբեջանի թակարդը, թուլություն են ցուցաբերում, չեն կարողանում դիմանալ Բաքվից եկող կոռուպցիոն գայթակղությունններին: Ներքին փորձից ելնելով, Ադրբեջանում տպավորություն է ստեղծվել, որ միջպետական հարաբերություններում էլ ամեն ինչ գնվում և վաճառվում է»:
Արձագանքելով ներկաների հնչեցրած դժգոհությանը Մեխիկոյում Ադրբեջանի նախկին նախագահի և այսպես կոչված Խոջալուի հուշարձանների տեղադրման կապակցությամբ, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ընդգծեց. «Թե Մեքսիկայում, թե աշխարհով մեկ արձագանքները միանշանակ են, դրան անդրադարձել են մարդու իրավունքներով զբաղվող փորձագետներ, առաջատար լրատվամիջոցներ. CNN, BBC, Associated Press, Reuters, Agence France Press, Time, New York Times, Los Angeles Times, The Washington Post: Այս ցանկը կարելի է շատ երկար շարունակել, կարող եմ ասել, որ համակարծիք եմ արտահայտված տեսակետներին:
Ադրբեջանի նախկին ղեկավարի հուշարձանի ցուցանակը ավետում է, որ ԿԳԲ-ի նախկին պետը միջազգային խաղաղությանը նվիրվածության փայլուն օրինակ է, ով առաջնորդել է Ադրբեջանը դեպի ժողովրդավարություն: Պատկերը ճշմարտությանը համապատասխանեցնելու նպատակով ճիշտ կլիներ ավելացնել, որ մարդու իրավունքների տարբեր կառույցների կողմից այդ երկիրը դասվել է աշխարհի ամենակոռումպացված և հակաժողովրդավարական երկրների շարքում, որ այդ երկիրը դարձել է ուժի կիրառման սպառնալիքների և պատերազմ հրահրելու աշխարհի չեմպիոն»:

23 Октябрь 2012 - 09:16 AMT
Находящийся с визитом в Мехико министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с лекцией в Институте дипломатических исследований им. Матиаса Ромеро Секретариата по внешним отношениям Мексики, сообщает пресс-служба МИД РА. На лекции присутствовали аккредитованные в Мексике послы зарубежных стран, высокопоставленные представители внешнеполитических ведомств страны, эксперты, журналисты, преподаватели и студенты. После лекции Эдвард Налбандян ответил на вопросы присутствующих.
Он, в частности, отметил: «Имея богатый коррупционный опыт, Азербайджан пытается использовать его и в международных отношениях в качестве инструмента навязывания другим своих неправильных принципов. К сожалению, некоторые политические деятели в некоторых странах попадают в ловушку, расставленную Азербайджаном, не могут противостоять идущим из Баку коррупционным соблазнам. Исходя из внутреннего опыта, в Азербайджане сложилось мнение, что и в международных отношениях все продается и покупается».
Отвечая на высказанные недовольства установлением в Мехико памятника бывшему азербайджанскому президенту и так называемого памятника Ходжалу, Эдвард Налбандян подчеркнул: “И в Мексике, и по всему миру реакция была одинаковой, на это отреагировали занимающиеся правами человека эксперты, лидирующие мировые СМИ. Табличка у памятника бывшему руководителю Азербайджана сообщает, что бывший начальник КГБ является блестящим примером приверженности миру, которой вел Азербайджан к демократии. Для верности надо было добавить, что со стороны многих правозащитных организаций эта страна включена в список самых коррумпированных и недемократичных стран мира, что эта страна стала чемпионом мира по угрозам применения силы и разжиганию войн”.