Չեխիայի խորհրդարանի Պաշտպանության, անվտանգության և միջազգային հարցերով կոմիտեն միաձայն ընդունել է №266 բանաձևը, որում խորին անհանգստություն և ափսոսանք է արտահայտել Ադրբեջանի կողմից մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելու կապակցությամբ:
Բանաձևում, որի հեղինակն է սենատոր Յարոմիր Շտետինան, նշվում է, որ կոմիտեն իր խորին անհանգստություն և ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանի նախագահը ներում է շնորհել Ռամիլ Սաֆարովին, որը ԵՄ անդամ-պետության կողմից մարդասպանության համար ցմահ ազատազրկման էր ենթարկվել: Բանաձևի հեղինակը կարծում է, որ Ադրբեջանի այս որոշումը կարող է հանգեցնել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում լարվածության ավելացմանը, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի խոչընդոտման, տարածաշրջանային անվտանգության սասանման, ինչը չի կարող անհանգստություն չառաջացնել:
Չեխիայի խորհրդարանի Պաշտպանության, անվտանգության և միջազգային հարցերով կոմիտեն վերջինիս ներկայացուցչին` սենատոր Ժոզեֆ Ռեգեցին հանձնարարել է վերոհիշյալ բանաձևի մասին տեղյակ պահել Սենատի նախագահին:

23 Октябрь 2012 - 14:51 AMT
Комитет по международным делам, обороне и безопасности парламента Чехии единогласно принял резолюцию №266, в которой выражается глубокая обеспокоенность и сожаление помилованием в Азербайджане приговоренного в Венгрии к пожизненному заключению, а позже экстрадированного в Баку убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
В резолюции, автором которой является сенатор Яромир Штетина (Jaromír Štětina), отмечается, что комитет выражает глубокую обеспокоенность и сожаление по поводу того, что президент Азербайджана помиловал Рамиля Сафарова, осужденного решением суда страны-члена Евросоюза за убийство. Автор резолюции считает, что это решение президента Азербайджана может повлечь за собой эскалацию напряженности в отношениях Армении и Азербайджана, а также препятствует перемирию между сторонами карабахского конфликта и ставит под угрозу возможность дальнейшего мирного развития контактов в регионе, что не может не вызывать обеспокоенности.
Комитет международным делам, обороне и безопасности парламента Чехии поручил также председателю Комитета, сенатору Жозефу Регецу сообщить о вышеуказанной резолюции председателю Сената.