«Թուրքիան արդեն վաղուց պետք է իրեն ճանապարհ հարթեր՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, ոչ թե այդ օտարերկրյա խաղերը խաղար: Չէ որ այդքան մարդ է զոհվել»,- Analitika.at.ua-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ուկրաինայի արվեստի վաստակավոր գործիչ, Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստ, Գերագույն ռադայի 1-5 գումարման պատգամավոր Լես Տանյուկը:
«Թուրքերը դաժան են վարվում, չճանաչելով սեփական պատմությունը, չէր որ գրեթե ողջ աշխարհն է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Իսկ այն երկրներըլ որոնք պաշտոնապես չեն ճանաչել, այնուամենայնիվ, չեն ժխտում այդ պատմական փաստը: Ուկրաինան միշտ սատարել է հայերին այդ հարցում, բայց փակ ռեժիմով»,-ասել է նա:
«Ես երբեք անտարբեր չեմ եղել այդ ողբերգության հանդեպ: Իմ օրագրի 7-րդ հատորում ես հետաքրքիր նյութ եմ գրել այդ մասին:
Դա 1965թ., Ցեղասպանության 50-ամյակը: Մոսկվայում այն ժամանակ շատ բարդ էր այդ մասին խոսելը, չէր որ Միությունն ավելի շատ դեպի Ադրբեջանն էր կողմնորոշված: Մենք մի խումբ ստեղծեցինք, որին անդամակցեցին հայտնի, ակտիվ հայերը, կազմակերպեցինք մամլո ասուլիս, հրավիրեցինք օտարերկրյա թղթակիցների: Մենք նրանց հսկայական նյութ տրամադրեցինք Ցեղասպանության մասին: Դրանք լուրջ փաստագրական տվյալներ էին թվերով, վկայություններով ու լուսանկարներով: Ես հայ չլինելով, ներկայացնում էի հայկական սփյուռքը: Ես շատ ուրախ եմ, որ այդպես կարողացա օգնել իմ գործընկեր հայերին»,-հայտարարել է Տանյուկը:

24 Октябрь 2012 - 07:11 AMT
«Турция уже давно должна была расчистить себе дорогу, признав Геноцид армян, а не играть в эти зарубежные игры. Ведь столько людей погибло!», – заявил в интервью Analitika.at.ua заслуженный деятель искусств Украины, Народный артист Украины, депутат Верховной Рады Украины 1-5 созыва Лесь Танюк.
«Турки поступают жестоко, не признавая свою историю, ведь почти весь мир признал Геноцид армян. А страны, которые официально и не признали, все же не отрицают этого исторического факта. Украина также всегда поддерживала армян в этом вопросе, но в закрытом режиме», – отметил он.
«Я никогда не был равнодушным к этой трагедии. В седьмом томе своего дневника в честь памяти жертвам Геноцида я написал интересный материал об этом. Это был 1965 год – 50-летие Геноцида. В Москве на то время было очень сложно об этом говорить, ведь союз был больше настроен на Азербайджан. Мы создали группу, в которую вошло немало известных, активных армян. Мы организовали пресс-конференцию, пригласили западных корреспондентов. Мы передали им огромный массив материалов о Геноциде. Это были серьезные фактические данные с цифрами, сведениями и фотографиями. Я, не являясь армянином, представлял армянскую диаспору. Я очень рад, что таким образом смог помочь своим коллегам-армянам», – заявил Лесь Танюк.