Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) հրապարակել է ԱՄՆ Կոնգրեսի թեկնածուների ցանկը, որոնց սատարելու է նոյեմբերի 6-ի ընտրություններում: Ցուցակում ընդգրկվել են շուրջ 30 նահանգներ ներկայացնող թեկնածուներ, որոնք իրենց գործունեության ժամանակ աջակցել են հայերին հետաքրքրող հարցերի լուծմանը:
«Թեկնածուները մեր աջակցությունը կարող են օգտագործել որպես ռեսուրս՝ օգնելու համար ընտրողներին կողմնորոշվել ճիշտ ընտրության հարցում: Մենք նաև կոչ են անում բոլոր ամերիկահայերին ընտրություններից առաջ ծանոթանալ յուրաքանչյուր թեկնածուի գործունեությանը՝ հայ համայնքին վերաբերող կարևորագույն հարցերում»,-ասել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Ցուցակը կազմվել է ANCA տարածաշրջանային գրասենյակների կողմից պատրաստված յուրաքանչյուր թեկնածուի գործունեության մասին զեկույցների հիման վրա՝ սկսած Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից մինչև Հայաստանին ԱՄՆ ֆինանսական օգնության ծավալների ավելացումը:

Армянский Национальный Комитет Америки опубликовал список кандидатов в Конгресс США, которых будет поддерживать на выборах 2012 года. В список вошли представляющие более 30 штатов кандидаты, которые по ходу своей деятельности оказывали содействие решению интересующих армянскую общину вопросов.
“Наша поддержка может использоваться кандидатами в качестве ресурса, направленного на то, чтобы помочь избирателям сделать правильный выбор 6 ноября. Мы также призываем всех армян США перед тем, как идти на выборы тщательно ознакомиться с деятельностью каждого кандидата, касающейся важных для армянской общины вопросов”, – сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
Опубликованный ANCA список составлен на основе подготовленных региональными офисами ANCA отчетов о деятельности каждого кандидата по широкому спектру вопросов, в которых заинтересована армянская община, – от признания Геноцида армян, армяно-турецких отношений, карабахской проблемы до увеличения объемов американской финансовой помощи Армении.